Jest wiosna – i to nie tylko w kalendarzu. Słońce, wyższa temperatura i dłuższy dzień (dzięki zmianie czasu) nastawiają nas pozytywnie do świata i codzienności. A skoro pogoda i samopoczucie dopisują, to każdy rusza na rower. Nie wiem, jak u Was, ale u mnie zaczyna się robić tłoczno na ścieżkach rowerowych. Z jednej strony cieszą się dusza i oko, a z drugiej przynosi to frustrację i zakłopotanie. Kultura jazdy czasami pozostawia wiele do życzenia, ale co zrobić, skoro każdy goni na łeb, na szyję, byle szybciej przemieścić się z punktu A do punktu B. O ile nie zagraża to innym, to niech jadą, ale czasami aż krew mrozi się w żyłach. Opinia o rowerzystach jest, jaka jest, a przez to, że szufladkowanie w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie, to występki jednej osoby rzutują na wszystkich, więc postrzegani jesteśmy na drogach, ścieżkach oraz w terenie jako ci „źli”.

Jednakże ważniejsze od tego, jak nas widzą, jest nasze zdrowie. Dlatego zakładajcie kaski! Niewiele kosztują, a znacząco zmniejszają liczbę poważnych urazów. Na rynku dostępna jest cała gama świetnych kasków w różnych przedziałach cenowych oraz dla różnych dyscyplin. Nie rozumiem, dlaczego tak wiele osób z nich nie korzysta. Komfort, lekkość i estetyka kasków osiągnęły bardzo wysoki poziom, a korzystanie z nich nie sprawia żadnych problemów.
Zresztą, jeśli czytacie bB, to sami zdajecie sobie z tego sprawę. Zadbajmy o siebie i innych, a w szczególności o tych najmłodszych. Zatem, parafrazując „jadąc na zielonym, dajesz przykład”, zróbmy: „jadąc w kasku, dajesz przykład”. Swoją drogą, jestem ciekawy, jak potoczą się rządowe przymiarki do ustawowego sankcjonowania noszenia kasków (na razie przez dzieci i młodzież do 15. roku życia). Życie mamy tylko jedno, a zdrowie jest kruche jak lód na wiosnę. Uważajcie na siebie, gdziekolwiek jeździcie.

Zmieniając temat, chciałbym powrócić do ostatnich targów, jakie odbyły się w Warszawie. Tak, chodzi mi o BikeExpo – Narodowy Test Rowerowy. Byłem, widziałem, rozmawiałem i muszę przyznać, że jestem z tej imprezy zadowolony. Z roku na rok szerzej rozwija skrzydła i staje się coraz ciekawsza, dając więcej możliwości, przyciągając znaczną liczbę uczestników. A że dotarły do mnie plany na kolejną edycję, to powiem tak: będzie się działo. Trzymam kciuki i dziękuję za tegoroczną. Więcej napiszemy Wam w kolejnym wydaniu. A tymczasem mamy dla Was sporo ciekawych testów i prezentacji, które warto przeczytać.

Redaktor Naczelny
Marcin Kondziela


SPIS TREŚCI

ROWER
14 Sportowe hardtaile za 3500–4000 zł
30 Whyte G-170 C RS 29”
42 Orbea Occam AM30 vs Occam TR30
46 24” rowery dla kategorii „żak”
58 Scrapper Spego EX
62 Canyon Ultimate CF SL 7.0

EKWIPUNEK
34 Bontrager Cambion i CST Jack Rabbit II PRO 3C EPS
54 Ekwipunek dla żaka
56 Dainese Scarabeo
60 Specialized MTB 2FO ClipLite i Bontrager R4 Classics
61 BikeYoke Triggy
66 „Mleczka” bez amoniaku i Trezado Vanilla Supreme
68 Buty szosowe

SPORT
36 Epickie cztery dni na Epickiej Czwórce

PRZYGODA
74 Feel The Alps – Epic Tour
98 Himalaje okiem Gizeli Rakowskiej

PORADY
80 Keto moda sił nie doda
84 Hydratacja i jej znaczenie w sporcie
90 Problemy żołądkowo-jelitowe u sportowców – jak zaradzić?
92 Okiem bikefitterki
104 Wszechstronny poradnik wyprawowy
112 Postępowanie w najczęstszych urazach sportowych
116 Techniki mobilizacyjne dla stawów biodrowych


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920