W sprzedaży od 11 sierpnia

Poczta
Fale upałów i długotrwałe susze wchodzą na stałe do letniego kalendarza. Zakazy wjazdu do wysuszonych lasów niestety też. W górach, na podjazdach, jest tak parno, że Hawaje się chowają. W sumie jest OK, nie trzeba się włóczyć po całym świecie w poszukiwaniu dobrego klimatu, no i dzięki temu taniej wakacje wychodzą. Albo raczej po prostu wychodzą, bo kogo dzisiaj stać na bilet na inną półkulę.

TEMAT

Magia. Porównanie systemów amortyzacji z tymczasowym punktem obrotu
VPP - czyli wirtualny punkt obrotu. Maestro - czyli pływająca oś obrotu. To tylko dwa z systemów zawieszeń z krótkimi łącznikami pomiędzy przednim trójkątem ramy a wahaczem. Postanowiliśmy porównać te dwa rozwiązania i wyjaśnić, jakie są zalety tego typu rozwiązań. Z pomocą przyszedł nam Jan Karpiel, przy okazji pokazując prototyp swojego nowego roweru enduro.

AKTUALNOŚCI

Szafraniec i Galiński
Przed najważniejszym maratonem w Polsce typowaliśmy głównych pretendentów do odebrania złotych krążków i niewiele się pomyliliśmy. Ale na tego typu imprezach prócz zwycięzców ważne jest także to co dzieje się dookoła nich. Oto relacja uczestniczki Mistorzstw, naszej redakcyjnej koleżanki Justyny Frączek

BIKE MODA

Get a grip!
Gripy to jeden z najtańszych ale zarazem bardzo ważny komponent w rowerze. Prezentujemy 8 modeli chwytów mocowanych do kierownicy za pomocą dodatkowych obejm. Dzięki nim możesz łatwo, tanio i skutecznie upgradować swój rower.

SPRZĘT

Skróty. Nowe Marzocchi na sezon 2007
Artykuł opisuje zmiany jakie zaszły w kolekcji Marzocchi na sezon 2007. Przedstawiliśmy w nim całkiem nowe konstrukcje takie jak przeznaczona do wyczynowego ścigania XC bardzo lekka Corsa, nostalgiczne widelce serii Retro XC 500, 600 i 700 oraz całkiem nowy widelec do four crossu o prostej nazwie 4X oraz ekscytujące i całkiem niespodziewane wersje "szóstek".

Czarna skrzynka. Test hamulca Earth Works Black Box
Earth Works Black Box to nietypowy mechaniczny hamulec tarczowy. Jego szczególność polega na tym, że w odróżnieniu od innych "mechaników" posiada dwa ruchome klocki.

Blokada. Zapięcia rowerowe
Nie ma zapięcia którego nie dałoby sie otworzyć ale czy to oznacza, że nie warto ich używać? Nie! Wręcz odwrotnie tylko trzeba umieć dobrze dobrać ich typ do charakteru użytkowania i zdawać sobie sprawe z ich ograniczeń. W artykule opisujemy różne typy zapięć, podajemy ich wady i zalety. Radzimy jak prawidłowo ich używać. [więcej]

Skrzydełko czy nóżka. Test licznika Mavic WIN-Tech ES
Mavic WIN-Tech ES to spadkobierca Mektronica. Świetny pomysł na umiejscowienie nadajnika impulsów to najmocniejsza strona tego komputerka rowerowego. Nikt jeszcze nie umieścił go w dźwigni zacisku koła. To rewolucyjne rozwiązanie i fakt, że stanowi nagrodę w cyklu Eska FujiFilm BikeMaraton skłoniły nas do przetestowania go.

Flip i flap. Wpływ grubości osi na sztywność boczną widelców
Amortyzator na sztywną oś 20 mm czy tradycyjnymi hakami koła? To dwa rozwiązania korespondujące z przeznaczeniem widelca jak i całego roweru. W jakich dyscyplinach są stosowane najczęściej i dlaczego? Opisujemy różnice między nimi ale nie poprzestajemy na szczegółach technicznych. Przedstawiamy wyniki testu obciążeniowego dwóch widelców o różnych mocowaniach osi, oceniające ich sztywność. Przy okazji przestrzegamy przed najczęstszymi błędami popełnianymi przy okazji montażu koła na oś sztywną.

New Topline. Test licznika Sigma Sport BC 1606L
W tym roku Sigma Sport gruntownie odświeżyła linię swoich komputerów rowerowych. Prócz nowego designu i numeracji modeli, pojawiły się także nowe funkcje i rozwiązania konstrukcyjne. Prześledziliśmy wprowadzone zmiany testując najwyższy w kolekcji modelu - 1606L.

ROWER

Tanie latanie. Test rowerów Magnum Extreme i Kross Panic
Przerabianie rowerów XC, aby nadawały się do skakania na szczęście powoli odchodzi w przeszłość. Dzieje się tak głównie za sprawą pojawienia się tanich części i rowerów o ekstremalnym przeznaczeniu. Tym razem przedstawiamy test porównawczy relatywnie niedrogich rowerów o rodzimym pochodzeniu.

Full czy hartail. Porówanie modeli z ramą sztywną i amortyzowaną
Zapytaliśmy Was jaki typ roweru jest Waszym wymarzonym. Odpowiedzi udzieliliście w naszej ankiecie. Wzięło w niej udział mnóstwo ludzi, ale od dłuższego czasu utrzymuje się wynik wskazujący, że zdecydowana większość z Was marzy jednak o rowerze z pełną amortyzacją. Marzenia, marzeniami ale co jest lepsze? A pytając brutalnie na co Was stać? W papierowej wersji przetestowaliśmy dogłębnie dwie pary rowerów za podobna cenę. Były to crosowy full Kelly's Toxic za 6 699 zł i o trzy stówy droższy sztywny ścigacz Kelly's Hacker. Ale ponieważ są zarówno tańsze rowery jak i ciaśniejsze budżety porównaliśmy ze sobą też sportową Meridę MATTS Speed za 3 600 zł z identycznie wycenioną i bardzo enduro Meridą Trans Mission. Porównaliśmy wszystkie aspekty tych dwóch par rowerów. Sprawdziliśmy różnice w osprzęcie, masie poszczególnych części i przeznaczenia poszczególnych rowerów. Opisaliśmy też wrażenia z jazdy. Jeśli myślicie że zawsze full jest lepszy to jesteście w błędzie. Wyniki sprawdźcie w bB 6/2006.

ROWER NUMERU

Enduro 150. Decathlon Rockrider 9 Freeride
Czym jest freeride? Po artykule Freeridowa Francja w wydaniu bikeBoard 9/2005 (gdzie kupić) przyszło do nas wiele listów i maili, w których wyraziliście swoje oburzenie. Określenie FR kojarzycie wyłącznie z jazdą w stylu rampage. Czy we Francji freeride znaczy to samo co w Polsce? W teście numeru przedstawiamy niecodzienny Decathlon Rockrider 9 Freeride. Rower o ciekawym zawieszeniu N.E.U.F. wyśmienitych komponentach i zadziwiającej cenie 7 999 zł ale czy słowo freeride zostało użyte zgodnei z oczekiwaniami Polaków

PRZYGODA

Masters Enduro. Jazda dla dojrzałych
Nie masz czasu na dalekie wypady? Nie masz siły na walkę z rzeczywistością? No to nie masz wyjścia. Musisz oszukać zegar i zachować energię na to, co najprzyjemniejsze. Bądź hedonistą, korzystaj z wyciągów. Najpierw wskocz na krzesełko. A dopiero potem, już wysoko i w prawdziwych górach, na siodełko. Dajemy Ci w tym numerze gotowe recepty na szybkie zakosztowanie tego, co w MTB najlepsze - ENDURO dla każdego!

Poza prawem. Rumunia i nie tylko
Są jeszcze takie miejsca, w których próżno szukać zakazu wjazdu rowerem. Nie tylko na drogę ekspresową (bo ich tam w zasadzie nie ma), ale - co ważniejsze w góry. Nawet te zupełnie dzikie i chronione ze wzglądu na swoje piękno. Nie zaskoczy Cię w podróży tabliczka z przekreślonym rowerem, ani strażnik z mandatem w ręku. Ale zaskoczy Cię to, że bliżej tam, niż myślisz. W Europie. Dwie granice od Polski?

SPORT

Skrawek Kanady w Europie. Adidas Slopestyle 2006
Jako pierwsze w Europie, zawody Adidas Slopestyle, otworzyły drogę na stary kontynent jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się dyscyplin rowerowych - freeride'owi. Niedawno odbyła się już trzecia ich edycja i wygląda na to, że impreza na dobre zadomowiła się w małej miejscowości alpejskiej, Saalbach Hinterglemm. Najlepsi freeriderzy z całego świata zjechali się do Austrii, by stanąć do walki na torze łączącym w sobie elementy wszystkich stylów jazdy - north shore, dirt, duże dropy, a nawet elementy streetu. Zobaczcie kto wyszedł z tarczą, a kto na niej.

BABA RADZI

Na zakręcie
Kolejna porcja wskazówek praktycznych o technice jazdy na rowerze. Tym razem na tapecie: zakręt. Tu nie ma się nad czym zastanawiać. Droga skręca, Ty skręcasz. Banalna sprawa. Ale trochę teorii na temat czynności, którą wykonujesz odruchowo, może poprawić technikę pokonywania zakrętów.

NOWA SZKOŁA

6
W tym odcinku Nowej Szkoły podpowiadamy jak zachować się na 4x torze. Pokonywanie zakrętów, band, muld i stolików może być dość trudne dla tych, którzy nigdy wcześniej nie próbowali swoich sił w tej dyscyplinie. Podajemy więc kilka wskazówek, które pomogą ustrzec się od najbardziej oczywistych błędów. Dowiecie się m.in. jak utrzymywać stałą prędkość i najlepiej pokonywać hopy.

TRENING

Bycza krew
Krew pełni wiele istotnych funkcji w organizmie, które znacząco wpływają na naszą wydolność fizyczną. Dlatego z zagadnieniem tym powinien zapoznać się każdy sportowiec. W tym odcinku dowiesz się jak poddać krew tuningowi oraz diagnostyce, co uchroni Cię od czyhających zagrożeń takich jak na przykład anemia. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz już wiedział co w układzie krążenia piszczy.

FELIETON

Progi i bariery
Dawno, dawno temu? No, przynajmniej jakiś czas temu (za tzw. ustroju sprawiedliwości społecznej) mówiono, że jak u nas robi się skwer, to projektant zieleni lub podobny inżynier bierze przykładnicę, ekierkę i linijkę i rysuje ścieżki, jak mu w duszy gra.
Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920