Poczta

Nie tylko rower. Zawody ekstremalne
Kiedyś zawody cross country były szczytem marzeń i stanowiły wyzwanie niemalże równe z wyprawą na koniec świata. I pewnie w niektórych przypadkach nadal tak jest. Ale czasy się zmieniły. Krótkie wyścigi XC i jazda po pętli wyznaczonej tasiemkami dla wielu stały się nudne.
Później nastała epoka maratonów która trwa nadal, ale są tacy którym 100 km tylko na rowerze już przestało wystarczać. Żądni coraz większych wyzwań i bardziej wyczerpujących, biorą udział w różnego typu Adveture Race. Właśnie o tego typu imprezach, podczas których nie tylko jeździ się ale także pływa, biega i wspina, jest ten artykuł.

Kolaż
Książka zszyta z martwych kawałków, jak stwór Frankensteina ożywa na naszych oczach!
Lance Armstrong jest na topie i nie tylko w TdF, również wśród wydawnictw. Tym razem przedstawiamy wam recenzję książki na podstawie, której w 7 tygodni można zostać mistrzem. Podobno. Ale zanim zapragniecie wygrać TdF przeczytajcie recenzję.

Inwentaryzacja - Bike Moda
Sezon rowerowy trwa cały rok, ale i tak większość firm na jesieni przeprowadza remanent. My także zrobiliśmy porządki.
Jak zwykle w tym dziale prezentujemy kilka przydatnym akcesoriów i części. Między innymi potężne stery VP 1,5'' i pas "bezpieczeństwa", taki odblaskowy.

Dezintegracja. Stery zintegrowane - mity i fakty
Jako rowerzyści mamy prawo do wyboru i oceny komponentów, na których jeździmy. Dołóżmy więc starań, by możliwie jak najczęściej wybór ten był świadomy.
Wybór pomiędzy rowerowymi sterami zintegrowanymi, półzintegrowanymi, a klasycznymi. O co chodzi? No właśnie, z tego artykułu dowiecie się o różnicy w budowie i konsekwencjach z tym związanymi.

Mała elektrownia. Dynama rowerowe
Uporządkowny ruch ładunków elektrycznych - tak w fizyce definiuje się prąd elektryczny.
Rowerzyści miejscy poruszający się po drogach publicznych jak te elektrony, z tą różnicą że ten ruch bywa czasem mało uporządkowany, powinni wyposażyć się w źródło prądu. Czy ktoś jeszcze pamięta o prądnicach w rowerze? Testujemy dla was dwa rodzaje dynam: zwykłe i takie w piaście.

Trzech pancernych. Test stalowych ram DJ
Powolny powrót do łask stali chromowo-molibdenowej cieszy. O materiale tym świat kolarstwa zapomniał parę lat temu.
Ale na szczęście nie cały. Oprócz tego która rama jest najlepsza (Dangerousmike, DC, Fire Eye) dowiecie się również czemu akurat stal w tym zastosowaniu lepiej się sprawdzi.

Alternatywa. Test opon Kenda Kontender K-196
Rower szosowy za 84 zł? Czy to możliwe? Według nas tak!!!
Żebyście jednak nie poczuli się rozczarowani, ostudzimy trochę wasz entuzjazm. To jest test wąskich opon 26'' dzięki którym "góral" zasuwa po asfalcie jak szosówka.

166 godzin. Test szosowych komponentów Ritchey Comp
166 godzin to praktycznie tydzień. Tydzień jazdy na rowerze.
Tyle czasu spędziły w naszym rowerze szosowym kierownica, mostek, siodło i sztyca z logotypem Ritchey Comp.

Solo. Test amortyzatora Rock Shox Tora 318 Solo Air
Prawo ekonomicznej entropii mówi, że gorszy pieniądz wypiera lepszy. Czy sprawdza się ono także w dziedzinie amortyzacji rowerowej?
Tora to model amortyzatora rocznik 2006, ale dzięki bikeBordo'wym podróżom w czasie możecie już przeczytać test tego amortyzatora, a naprawdę warto bo RS świetnie się spisał.

Leżak. Nakładka na kierownicę JD Components JD-802
Słońce, gorący piasek, szum morza, i półnagie opalone kobiety...
Na razie nie oferujemy zimowych wycieczek na ciepłe wyspy. To jest test lemondki, dzięki której rower szosowy może stać się rakietą, a to dlatego że kolaż przyjmuje aerodynamiczną pozycję.

Dzień świra. Test siodła Fi’zi:k Free:k
Biały jak doktorski kitel, surowy jak wnętrze izolatki, komfortowy niczym kaftan bezpieczeństwa - takie właśnie jest najnowsze siodło dla "świrów".

Luks kontra Kandela. Test mini lampek diodowych
"Widzieć i być widocznym" - tak powinna brzmieć nadrzędna dewiza każdego rowerzysty poruszającego się po zmroku. I mamy tu na myśli nie tylko oświetlenie bierne (odblaski), ale także czynne.
W tym teście prezentujemy pięć lampek diodowych, które pozwolą Wam dać się zauważyć na drodze, a jednocześnie świetnie sprawdzą się jako miniaturowe latarki.

Test Hammera. Test błotników Simpla Hammer
Azjaci kopiują wszystko co popadnie. Zresztą mają ułatwione zadanie, bo większość firm rowerowych produkuje w tamtej części świata. Ale okazuje się, że "Polacy nie gęsi" i...
Robią własne błotniki wzorując się na zachodniej konkurencji. Jak im to wychodzi? Przeczytajcie. [więcej]

Hardtail Killer. Test Kona Howler
Kona skupia najlepszych riderów z całego świata. Ich nazwiska mówią same za siebie: Allen, Basagoita, Bourdon, Cowan, Watson... W tym roku zwycięzcą Pucharu Świata w zjeździe także został zawodnik Kona Les Gets Factory Team - Fabien Barel.
I kolejna przeskok w przyszłość. W sezonie 2006 Howler ma być pierwszą maszyną full suspension w stajni Kony do ścigania w 4X.

Na cebulę. Jak i w co ubrać się zimą
"Ogry są... jak cebula. Śmierdzą? Tak. Nie!!! Bo się od nich płacze? A jak się je zostawi na słońcu to robią się brązowe i rosną im włoski? Nie. Warstwy!!! Cebula ma warstwy. Dociera?"
Rowerzysta to taki Ogr. Nawet ten zapach, brązowienie na słońcu i włoski nie są zbytnią przesadą. Kto brał udział w wyścigu typu adventure racing, ten się chyba z nami zgodzi. Ten artykuł to porady jak się ubrać w zimne dni, żeby nie zmarznąć ani się nie przegrzać.

Eliksir życia. Dieta sportowca cz. IV
Bezbarwna i bezzapachowa, należy do najważniejszych składników odżywczych naszego pożywienia.
Porady na temat tego co i jak pić żeby się nie odwodnić i utrzymać odpowiednią wydolność organizmu.

Słaba płeć? Podsumowanie sezonu XC
Kolejny sezon kolarski przechodzi do historii. Był to rok poolimpijski i niektórzy zawodnicy potraktowali go ulgowo, odpoczywając po mocnych przygotowaniach do Aten.

Freeride'owa Francja. Specyfi ka francuskiej sceny rowerowej
Ludzie, jedźcie do Francji na rower! Francuzi robią to zupełnie inaczej niż reszta świata. Mają niesamowite góry - największe w Europie i najstarszą kulturę rowerową na świecie.

Beskid... Jordanowski. Okolice Jordanowa
Gdzieś między Beskidem Makowskim, Żywieckim, Wyspowym, Pasmem Podhalańskim znajdziecie miejsce, które warto zobaczyć i objeździć.

Urraaa!!!l... Północna Syberia
Są takie miejsca na Ziemi, gdzie każda spotkana dusza jest przyjazna. Gdzie dobre słowo znaczy więcej niż pieniądz, a natura rządzi się swoimi odwiecznymi prawami. I czasem nawet da się tam pojeździć rowerem.

Opium dla mas
Kazali mi napisać tekst o setnym numerze i morduję się z tym kolejną dobę. Nie wychodzi mi, ale na szczęście już wiem dlaczego. Trawestując "klasyka" (che, che) numerologia to opium dla mas. Bo ta setka nic nie znaczy. Dlaczego? Śpieszę z wnioskami.

Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920