Bike Moda - DJ
"...te co skaczą i fruwają na nasz program zapraszają". Zapewne większość z Was, których zainteresuje dzisiejszy odcinek Bike Mody, nie pamięta kultowego programu dla dzieci i młodzieży "Zwierzyniec", z którego czołówki pochodzi ten cytat. Ale to nie ważne, ważne, że przytoczony fragment dobrze oddaje istotę zagadnienia. Dzisiaj dla tych, którzy rower traktują trochę inaczej niż inni - nie jako środek do przemieszczania się z miejsca na miejsce, tylko platformę do wzbijania się w powietrze

Za grosze - Najtańsze ramy w Polsce
Statystycznie na wszystkich przychodzi w końcu ten czas. Dla jednych powoli, dyskretnie jako wynik długich przemyśleń i wewnętrznych bojów, dla innych nagle i niespodziewanie, a niejednokrotnie jeszcze bardzo boleśnie. Ale nie zależnie jak ten fakt do Was dotrze, ważne jest to, co nastąpi dalej. "Muszę zmienić ramę" to myśl przewodnia dzisiejszego odcinka.

Test numeru - KTM Team XCA.1
"Wy w tym bikeBoardzie testujecie także motocykle?!" Tak właśnie zareagowali moi znajomi, kiedy powiedziałem im, że dostałem do testu KTM'a. No, tak - ich pytanie nie jest wcale takie głupie. Austriacka firma KTM zajmuje się przede wszystkim produkcją motocykli crossowych. [...] W tegorocznym maratonie Transalp Challange dwóch naszych rodaków - Tomek Procajło i Wojtek Walaszek wystartuje na rowerach KTM XCA.1 Będziemy trzymać za nich kciuki, ale czekać aż do połowy lipca nie chcieliśmy i rowery zdążyliśmy już sprawdzić.

Tirol West Trophy - kolejne zlodowacenie
Dystans: 55 km, niemal cały czas pod górę, średnie nachylenie 6%, różnica wysokości 1957 m. Uff. O górach "kolarskich" wiedzieliśmy niewiele. Czasem się wjeżdżało na Krowiarki, Hrobaczą Łąkę, ale do końca nie mogłem rozumieć, czym się te podjazdy różnią od L'Alpe d'Huez, Mont Ventoux, Morzine, Zoncolan. Teraz już coś rozumiem. W tym wyścigu metę usytuowano u stóp Lodowca Kaunertal, na wysokości 2751 m n.p.m. Start przygotowano w miejscowości Zams (794 m n.p.m.). Choć maksymalne nachylenie na 55-kilometrowej trasie to "tylko" kilkanaście procent, to jednak różnica wysokości jest większa, niż na górskich etapach wielkich tourów! Więcej, niż z Zakopanego na Rysy!

Kupujemy koła
Konflikt w Iraku trwa na dobre, wpływając na światową gospodarkę i nic nie wróży, żeby się prędko zakończył. Co ma Irak do wiatraka? To właśnie na terenie obecnego południowego Iraku, 3300 lat przed naszą erą, wymyślono koło. Wyobraźcie sobie, że ówcześni użytkownicy kół borykali się z problemami podobnymi do tych, z którymi rowerzyści spotykają się do dziś. Koła były ciężkie, a ich łożyska szybko się zużywały. W sumie nic dziwnego, skoro było to pełne tarcze z drewna lub tam gdzie drewno było towarem deficytowym z kamienia. Uaa! Ale za to co za sztywność i odporność na rozcentrowanie!

Liga bikeBoard 2004 - Bydgoszcz

Liga bikeBoard 2004 - Sokołowsko

Puchar Magnum
Czy pamiętasz swoje pierwsze zawody? Ja też. Ci goście, którzy 9 maja wystartowali, zapamiętają je na całe życie. To pewne. Rzadko kiedy w czasie zawodów widzi się tyle uśmiechniętych gąb. Ale wcale nie zapowiadało się różowo. Rano niebo nad Łodzią było tak szare jak stereotyp. Ale Łódź to nie tylko szare mury zbryzgane szprejami przez niezdolnych graficiarzy. W Łodzi są miejsca urocze, żeby nie powiedzieć - piękne. Jedno z nich - Łagiewniki - stały się areną zmagań rowerzystów uczestniczących w zawodach o Puchar Magnum.

Szosówka "dla Kowalskiego"
Prezentowane rowery szosowe to nie jest zawodniczy sprzęt i daleko mu do wyczynowych peletonów. Jazdy po szosie nie ograniczamy jednak wyłącznie do ścigania się w tłumie nadludzi pokonujących dziesiątki kilometrów ze średnią prędkością zbliżoną do maksymalnej dozwolonej w terenie zabudowanym w godzinach 5.00-23.00 (od 1 maja 2004 r.). Szosówki to także sprzęt dla normalnych ludzi, dla których pokonanie mniejszego czy większego dystansu po asfalcie to wielka przyjemność.

Pro Tour - rewolucja czy fikcja?
To, że w kolarstwie ostatnio dzieje się źle wie chyba każdy, kto choć trochę tą dyscypliną się interesuje. Po licznych aferach dopingowych odchodzą sponsorzy, kibice rzadziej widzą w sportowcach herosów, obojętniej spoglądają na ich zmagania. I co wobec tego? Z jednej strony trwa szeroko zakrojona, inwazyjna i brutalna walka z dopingiem. Szkoda, że przypomina chaotycznie prowadzoną operację wycięcia ślepej kiszki, w którą zabrnęło kolarstwo. Dodajmy - bardzo długiej kiszki. Z drugiej strony widać próby wyleczenia chorego pacjenta metodami łagodniejszymi.

Polska Jazda - Sposób na Babią Górę
Siedząc kiedyś okrakiem na Kopcu Kościuszki w Krakowie, wyobraziłem sobie, jak zjeżdżam jej długim grzbietem. Z Krakowa Babią Górę widać fantastycznie. Calutką. Zadeptany przez turystów Diablak - jej najwyższy wierzchołek - i Małą Babią, mniejszą siostrę tuż obok. I to wokół niej zawsze krążyły moje myśli, bo... ten jej prawy stok... wygląda dość łagodnie... ale to chyba tylko pozory, bo przecież na tych kilku kilometrach tracić musi z 600 metrów wysokości... jeśli nie więcej… widać nawet wyraźnie dokąd sięga kosodrzewina, a gdzie zaczyna się las... w kosówce powinno być ciekawiej - jakieś kamienie i korzenie... [więcej]

Mistrzostwa Europy MTB. Wałbrzych 2004
Na to wydarzenie czekaliśmy tak długo, że niektórzy całkiem stracili nadzieję. Od jakiegoś czasu najpierw w formie plotek, potem coraz bardziej oficjalnych komunikatów trafiały do nas informacje o tym, że wreszcie w granicach Polski odbędzie się impreza MTB pierwszej wielkości. Imprezy tego formatu nie było w naszej części Europy nigdy. Najpoważniejszymi były edycje Pucharu Świata w Czechach i na Węgrzech. Ale Mistrzostw Europy nie było. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć największe gwiazdy na nieboskłonie MTB.

Pasta Party. Białka
Białko, białko, białko - często spotyka się błędną opinię wśród sportowców, że najlepsza dla nich dieta to wysokobiałkowa. Gdy wejdziemy na siłownię, po drugim machnięciu sztangą zaproponują odżywkę wysokobiałkową (nie mówiąc już, co nam zaproponują po trzecim).

Fasony
Plecak Deuter AClite20

Machineria
Timex Ironman łączy w sobie funkcje monitora pracy serca, licznika prędkości, dzięki satelitarnemu pomiarowi - położenia geograficznego (GPS), dystansu, sportowego zegarka, daje także możliwość rejestracji danych i eksportu ich do komputera osobistego.

Nauka Jazdy. Manual
Trudne? Jak cholera. Bezpieczne? W zasadzie tak, no chyba że walniesz na plecy. Wtedy grozi uraz kręgosłupa, trepanacja czaszki, częściowy paraliż..... #&%!*@!! To po co ta umiejętność?. Po nic, ale fajnie wygląda.

Ogłoszenia

Poczta
Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920