Trek idzie pod prąd tendencjom. Farley to w zasadzie góral na dużo szerszych oponach. Bardzo ciekawa geometria przypomina jako żywo Genesis wprowadzony jeszcze przez Garego Fishera.

Po trzech latach od wprowadzenia systemu zawieszenia Switch, Yeti, legendarna marka z Colorado, w modelach SB6 i SB5 wprowadza całkiem nowe rozwiązanie wahacza. Wahacz Switch Infinity składa się z elementu, do którego przymocowane jest koło zawieszone na jednym wahliwym ogniwie.

Dziecięce fatbajki pojawią się w kolekcji Specialized. Oparto je na aluminiowej ramie i widelcu oraz potężnych 4” oponach dopasowanych średnicą do wzrostu.

Enduro w dużej rozdzielczości powraca, Ibis Cycles prezentuje trzecią generację roweru Mojo HD

Sztywny widelec i mało rzucające się w oczy manetki nadają Fatboyowi spartański wyraz. Czarna, aluminiowa rama wydaje się bardzo zwyczajna. W zasadzie carbonowy sztuciec (684 g) można byłoby uznać za fanaberię, ale tylko do czasu, gdy ogląda się wyświetlacz wagi, na której stoi rama – 1866 g robi szokujące wrażenie.

Wszyscy, którzy mają chrapkę na tego typu rower, szczególnie mocno ostrzą sobie zęby na Argusa. Cena tego modelu robi wrażenie na każdym. Oczywiście, to jest nadal mnóstwo pieniędzy jak za rower, ale - biorąc pod uwagę ile kosztuje przeciętnie dostępny aktualnie fat - można myśleć, że mamy do czynienia z okazją.

Dynamiczny rozwój zainteresowania triathlonem jest faktem. Uczestnicy długich dystansów już wiedzą, jak potężną przewagę daje zaawansowany sprzęt kolarski i startują na takich „wypasach”, że aż się w głowie kręci. Spore grono „sprinterów” przymierza się do dłuższych dystansów i rozważa zakup profesjonalnego roweru. Ten test pomaga przekonać się, jak bardzo specjalistycznego sprzętu potrzebują.

Ostatnimi czasy wśród szosówek widzimy wysyp modeli ukierunkowanych na bardzo konkretne rodzaje wyścigów. Są rowery na etapy górskie, są modele aero do ścigania się po płaskim, wreszcie są takie, których żywioł to nierówne nawierzchnie. Prezentowany model Addict idzie pod prąd, bowiem jest to z założenia model uniwersalny.

Jedną z gorących nowości nadchodzącego sezonu będzie polska endurówka, tym razem z południowej Polski. Romet Tool otwiera nowy rozdział w historii firmy z Dębicy. Oto, co myślimy po trzech tygodniach ostrego jeżdżenia o tym czarnym „Narzędziu” enduro.

Alma zawsze wywołuje efekt „WOW”. Ma unikalny kształt ramy, który czyni ją rozpoznawalną i pożądaną w stawce.

Carbonowy, zawodniczy hardtail na dużych kołach i z napędem 1x11 to było to, czego potrzebowałem, żeby zwalczyć ponury nastrój spowodowany zmianą czasu na zimowy. Bliskość święta narodowego zaś powodowała, że czułem się dumny z bycia Polakiem. Polakiem, jadącym na wypasionym, polskim rowerze.

W nowej kolekcji Kellys zdaje się zdecydowanie oddzielać linię rowerów wyścigowych przeznaczonych do maratonów oraz na trasy XC. Sprawdzamy, czy ich pierwszy carbonowy 29’er - jest faktycznie maratończykiem z krwi i kości.

Popularny rower Meridy z pełnym zawieszeniem zyskał całkiem nowe oblicze. Koła 27,5”, odmieniona geometria i wiele innowacji czynią z One-Twenty jeszcze bardziej uniwersalny model all mountain. W kolekcji 2015 Merida Polska znalazły się trzy wersje nowego roweru, który zapewnia świetną zabawę na trasie zarówno w dół, jak i pod górę.

Aby sprostać zróżnicowanym wymaganiom dzisiejszych riderów Trek rozszerza swoją grawitacyjną linię Session o warianty DH oraz Park. Zarówno jedna, jak i druga opcja zostały dogłębnie przetestowane przez teamowych zawodników Treka na trasach zjazdowych oraz freeride’owych.

Któż z nas nie borykał się z czyszczeniem i naprawami napędu zapchanego błotem? Grzegorz Zieliński, wielokrotny mistrz Polski w downhillu, od 2008 r. rozwijał swój projekt roweru ze szczelnie zamkniętym napędem.

Rocky Mountain przedstawia sprawę powstania Thun Derbolta MSL z piorunującą szczerością. Napisali, że zrobili go dla siebie - specyficznego rodzaju odbiorców, którzy łączą potrzeby XC z jazdą ścieżkową w specyficznych warunkach Kolumbii Brytyjskiej.

Firma Fuji Bikes podjęła się realizacji nietypowego projektu, owocu konkursu na projekt roweru. W akcji Oregon Manifest’s The Bike Design Project pod głosowanie internatów wystawiono projekty z pięciu firm designerskich z kilku amerykańskich miast.

Premiera nowego ścigacza Cube Elite C68 29 zapowiada się imponująco. Carbonowa rama wykonana z wysokomodułowego włókna C68 o specjalnym układzie ma być odchudzona do granic możliwości.

W przyszłym sezonie Merida wprowadza aluminiową wersję aerodynamicznego ścigacza Reacto. To nie jest jedynie kopia carbonowego brata – w projektowanie zaangażowano niemieckich ekspertów Meridy ds. badań i rozwoju.

Jeszcze przed oficjalną premierą nowego roweru Scott do TT i Tri, Sebastian Kienle zdobył Mistrzostwo Europy Ironman we Frankfurcie, pobijając rekord odcinka rowerowego aż o 10 minut i kończąc cały wyścig w rekordowym czasie poniżej 8 godzin.

Rowery enduro ewoluują i coraz skuteczniej kanibalizują inne kategorie grawitacyjne. Endurówki są coraz odważniejsze. Stają się mocniejsze, a ich geometria rozwija się w stronę parametrów zarezerwowanych dla rowerów DH.

Topowa wyścigówka od słowackiego producenta wpadła w nasze ręce tuż przed Iron Dragonem dlatego postanowiliśmy przetestować ją w warunkach bojowych, a że nie samymi wyścigami człowiek żyje odbyła też z nami dłuższą endurance’ową wyprawę.

Po czwórce następuje piątka. Takie są żelazne zasady matematyki, ale nie obowiązują one w Dolinie Krzemowej. Dlatego Morgan Hill zaproponowało, że po czwórce będzie „New”. Pewnie zarazili się od Apple mieszczącego się w tej samej Dolinie.

Po rocznej przerwie, w kolekcji ponownie pojawi się Reign. To całkiem nowa konstrukcja o odmiennej geometrii, dopasowanej do kół o średnicy 27,5” i - oprócz nazwy - nie ma z poprzednikiem nic wspólnego.

W ubiegłym roku Scott narobił wiele szumu wokół swojego flagowego Geniusza. Silnie skłaniający się ku alpejskim tułaczkom szwajcarski brand kładzie wielki nacisk na redukcję masy. Zatem całkiem oczywiste okazało się to, że Genius LT był wówczas najlżejszym seryjnym rowerem enduro. W sezonie 2015 pojawi się jego kolejne wcielenie. Teoretycznie to nic takiego, ale wprowadzone zmiany mają fundamentalne znaczenie dla jakości jazdy tym rowerem.

A więc wyrok zapadł. „Carbonowych Leveli A już nie będzie” - powiedział nam ze smutkiem Jakub Sadowski, Specjalista ds. Marketingu i PR w Kross.

W kolekcję Rometu 2015 wpleciono kilka interesujących nowości: szosowe Huragany, rowery all mountain (130 mm) i enduro (160 mm), czy carbonowego ścigacza XC – Monsun 27,5. My jeszcze przed europejską premierą, która miała miejsce podczas targów Eurobike, przetestowaliśmy Mustanga R-Line na nowej, aluminiowej ramie i kołach 27,5.

Werona to idealne miejsce na prezentację nowego roweru marki Focus. Blisko Alp, piękne winnice i wiecznie świecące słońce. No prawie, ponieważ podczas testu padał deszcz. Dowiedzieliśmy się jednak, że to... wyjątek potwierdzający regułę. Widocznie tak już z nami jest (patrz: nasz kalifornijski test Breezera).

Emonda to niezwykłe cacko. Motto, przyświecające jego tworzeniu, brzmiało: „stworzyć najlżejszy na świecie rower produkowany seryjnie”. Topowy SLR 10 waży 4,65 kg, co budzi powszechne niedowierzanie, zwłaszcza że jest to pełnowartościowy rower, którego rama (690 g) nie ma limitów wagowych bikera, łał!!!

Kanadyjska marka słynna z produkcji wyspecjalizowanych rowerów szosowych i triathlonowych przedstawiła nową, budżetową wersję świetnie sprzedającego się modelu R3.


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920