W tym roku stawiamy na cięższe odmiany MTB. Warto przekonać się, jak jeżdżą nasze "fulle" w terenie – mówi Tadeusz Skwarczyński z Meridy. Ciężarówka wypełniona ok. 30 nowymi modelami odwiedzi wiele miejsc w Polsce, od najbliższego piątku będzie można przetestować rowery Merida w Częstochowie.

Stowarzyszenie Pozytywnie Zakręceni przyzwyczaiło nas do nietypowego podejścia do marketingu swoich imprez. Nie inaczej będzie w tym roku. Seria zawodów nie uczestniczy w cyklu ale rozłożenie w kalendarzu sprawia możliwość regularnego startowania na zawodach na południu Polski.

Kolarski Weekend w Miękini czeka na nas już 13 i 14 kwietnia. Inauguracja największego w Polsce cyklu maratonów MTB to sobota, a niedziela upłynie nam na szosie – Szosowy Klasyk Miękinia też jest już gotowy do startu. Jak zwykle w Miękini – zapowiada się znakomita frekwencja i znakomite zawody. Ten start od lat otwiera cykl i nadaje mu ton na długie miesiące. Ta edycja zawsze jest wyjątkowa i to nie tylko dlatego, że po prostu jest pierwsza. W tym roku znów będzie w Miękini coś co tę lokalizację wyróżnia – medale dla wszystkich finisherów Bike Maratonu.

W niedzielę 7 kwietnia w Gdańsku, podobnie jak w minionym sezonie, odbyła się inauguracja wiosennej edycji cyklu Garmin MTB Series! Zawodnicy rywalizowali na terenach Nadleśnictwa Gdańsk i mieli do pokonania zmodyfikowaną trasę, do której dołożono blisko 100 m przewyższeń! Do udziału w zawodach zgłosiło się ponad pół tysiąca kolarzy!

Już w najbliższą niedzielę Międzynarodowe Maratony Kresowe wystartują po raz pierwszy w historii w Tykocinie. Trudno uwierzyć, że dzieje się to dopiero w jedenastym sezonie największego cyklu rowerowego Polski Wschodniej. Wiele wskazuje, że będzie to szlagierowy maraton MTB.

1-4 sierpnia 2019 w Cheile Gradistei, w samym sercu rumuńskich Karpat już po raz trzeci zostanie rozegrana jedyna w tej części Europy etapówka MTB. Trasa prologu i trzech etapów, łącznie 173 km z ponad 8000 metrów przewyższenia poprowadzona będzie przez jedne z ostatnich prawdziwych dzikich regionów Europy. Niesamowite krajobrazy parków narodowych Bucegi i Piatra Craiului z zielonymi dolinami, oszałamiającymi szczytami zapewniającymi zapierające dech w piersiach widokami czekają na żądnych wrażeń bikerów.

LOTTO Poland Bike Marathon wraca do legendarnej Twierdzy Modlin. W niedzielę 14 kwietnia, cykl wyścigów amatorów na rowerach górskich, organizowany przez Grzegorza Wajsa, zawita już jedenasty raz z rzędu do Nowego Dworu Mazowieckiego. Ta miejscowość, jako jedna z nielicznych, znajduje się na mapie Poland Bike od samego początku.

SiD, Pike, BoXXer, Lyrik to widelce, które kojarzą Ci się z nazwą Rock Shox. Producent odświeżył je ale tym razem nie poprzestał na zmianie naklejek i lakieru.

Od pierwszej edycji Paris-Roubaix najbardziej utytułowani kolarze świata marzyli o ataku na historyczne sekcje bruku i byciu pierwszymi, którzy wjadą na legendarny welodrom Roubaix.

Można już zwiedzać Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu. Placówka została oficjalnie otwarta. To jedyne tego typu miejsce w kraju. Muzeum mieści się w budynku przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej 4.

W lutym SRAM zaprezentował nowe sterowane bezprzewodowo grupy osprzętu AXS.

Naszym zdaniem żaden triathlonista nie może obyć się bez roweru szosowego. Startujący w zawodach w formule Ironman, nawet jeśli może pozwolić sobie na zakup triathlonowej maszyny startowej, to potrzebuje roweru szosowego jako niezbędnego narzędzia treningowego. Ale nie tylko. Szosówka będzie także umożliwiała kontrolny start w zawodach szosowych lub normalną szosową jazdę z kolegami, kiedy drogocennej triathlonówki po prostu szkoda. Jednak poza zawodami Ironman są także te organizowane w formule olimpijskiej, podczas których na rowerze triathlonowym startować nie wolno. Dopuszczane są wyłącznie rowery szosowe spełniające wymogi UCI. Jak widać, szosówka jest niezbędna, ponieważ z powodzeniem może pełnić funkcję roweru zarówno treningowego, jak i startowego. Chyba że masz w ręku slot na Hawaje. W takim wypadku szosówka będzie równie potrzebna, ale po co od razu martwić się na zapas.

Zachowanie prawidłowej wydolności i wytrzymałości organizmu wymaga odpowiedniego nawodnienia. W związku z wysiłkiem fizycznym dochodzi do intensywnej produkcji ciepła, a właściwie funkcjonujący organizm, korzystając z mechanizmu termoregulacji, obniża swoją temperaturę. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest pocenie się, a wraz z nim utrata płynów i elektrolitów.

Fizyczny trening sportowy definiowany jest jako proces świadomie kierowanego rozwoju wydolności fizycznej oraz umiejętności ruchowych i taktycznych w celu osiągania jak największych sukcesów sportowych [1]. Poprzez systematyczny trening fizyczny możliwe są do wytworzenia zarówno strukturalne, jak i funkcjonalne zmiany adaptacyjne, których charakter zależny jest od rodzaju zastosowanego bodźca, jego intensywności i czasu trwania [2, 3].

W 2019 roku najlepsi zawodnicy enduro wezmą udział w trzech festiwalach rowerowych: w Riva del Garda (Włochy), Willingen (Niemcy) i Saalfelden- Leogang (Austria) by walczyć o tytuł najlepszego zawodnika w całej serii Scott Enduro.

Wystawa oraz testy rowerów i akcesoriów, parada rodzinna, mistrzowie i gwiazdy kolarstwa, próba ustanowienia rekordu Guinessa, premiera „Wyścigu po zdrowie” Lang Team, zawody dla najmłodszych, pokazy bikejoringu oraz 30 spotkań z 60-cioma sportowcami i specjalistami, które poprowadzą znani i uwielbiani dziennikarze. To wszystko już w pierwszy kwietniowy weekend w Warszawie.

Appenninica MTB Stage Race będzie pierwszym międzynarodowym wyścigiem MTB we Włoszech przebiegającym przez Apeniny - łańcuch górski będący kręgosłupem włoskiego buta. Na ciekawej i wymagającej trasie podczas prologu i siedmiu etapów rywalizować będą kolarze górscy w dniach 20-27 lipca 2019.

Niesamowity finał rywalizacji ekipy Kross-Spur Racing w Absa Cape Epic! Sergio Mantecon i Ondrej Cink po niezwykle emocjonującym finiszu wygrali siódmy etap imprezy. Maja Włoszczowska i Ariane Luethi zajęły 3. miejsce i stanęły na najniższym stopniu podium klasyfikacji generalnej najtrudniejszego wyścigu etapowego MTB na świecie.

Przez cztery dni, od 6 do 9 czerwca 2019 zawodowcy i ambitni amatorzy kolarstwa górskiego powalczą o sławę i chwałę, punkty UCI i nagrody pieniężne. Z kategorią UCI S1 Alpentour Trophy jest największym w Europie wyścigiem etapowym umożliwiającym start i zdobywanie punktów UCI solo. Alpentour Trophy corocznie przyciąga również amatorów MTB z całego świata, żądnych rowerowych wrażeń i rywalizacji w okolicach Schladming.

Zaczynamy! Grzegorz Wajs i ekipa Poland Bike zapraszają w niedzielę 31 marca do Legionowa na inaugurację LOTTO Poland Bike Marathon 2019, cyklu wyścigów amatorów na rowerach górskich. To jedno z najbardziej urokliwych miejsc na rowerowej mapie Mazowsza. Legionowo już dziesiąty raz z rzędu znalazło się w kalendarzu Poland Bike. Biuro Zawodów, start i meta wyścigów znajdą się na Placu Kościuszki w Legionowie.

Firmy Trek i Bontrager zaprezentowały przełomową technologię o nazwie WaveCel, opracowaną z myślą o kaskach. Wyniki badań dowodzą, że zapobiega ona wstrząśnieniu mózgu w wyniku standardowych wypadków rowerowych nawet do 48 razy skuteczniej niż standardowe kaski z pianki EPS.*

Już za pięć dni w Arenie Gliwice odbędzie się premierowa edycja Freestyle Heroes – pierwszego w historii polskiego show sportów akcji. Organizatorzy przygotowali dla widzów sporo atrakcji, ale zanim wybierzecie się w sobotę do Gliwic mamy dla Was niespodziewaną bombę. Konkurs, w którym nagrodą jest skok lub nawet salto w tył pojazdem buggy z Gerhardem Mayr’em podczas show. Tak! To właśnie Ty możesz zostać pierwszą osobą w Polsce, która doświadczy lotu samochodem z rampy!

Na sezon 2019 odświeżono kultową endurówkę Treka. Obserwując obecne standardy, widać, że to dla Slasha na kołach 29” zarezerwowano rolę enduro ścigacza. Zakres zastosowania Remedy jest znacznie szerszy. Najlepiej sprawdza się podczas ambitnej turystyki górskiej, ale kiedy na szlaku pojawiają się najtrudniejsze przeszkody, liczą się oferowana przez niego łatwość manewrowania i styl.

Pierwszego Aurica testowaliśmy w 2016 r. i ciepło go wspominamy. Sprawdzamy, czy „LT”, bardziej szalona wersja, zachowała właściwości prekursora. W porównaniu z poprzednią wersją zmieniło się przede wszystkim zawieszenie, choć patent MLink z osią obrotu w środku wahacza pozostał na swoim miejscu.

Pierwszy prawdziwy rower do eksploracji górskich szlaków, rower na maraton, rower do treningów, rower do rekreacji, rower na urlop i dojazdy do pracy. Rowery dla debiutantów MTB – zarówno tych bardzo młodych, jak i pasjonatów bardziej zaawansowanych wiekiem. Wszystkie te określenia są prawdziwe w odniesieniu do modeli, które prezentujemy w poniższym teście. Rowery bardzo uniwersalne, sprawne w terenie, ale zarazem wygodne i w cenie, która nie onieśmiela.

Człowiek to istota niesamowita, zdolna do niezwykłych rzeczy. Za pomocą swoich rąk oraz umysłu potrafi stworzyć fantastyczne, zapierające dech w piersiach konstrukcje, budowle, dzieła sztuki czy maszyny, które coraz bardziej zastępują ludzkie działania i funkcje, nawet te najbardziej podstawowe, jak oddychanie (respirator). Przy całej tej wspaniałości coraz łatwiej zapomina jednak o swoich korzeniach i podstawach warunkujących jego ludzką, ziemską egzystencję i nieraz pozostaje z tym „zapartym tchem” przez wiele lat lub nawet całe życie. Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy przy wszystkich wyjątkowych umiejętnościach rozwiniętych wraz z cywilizacją rodzaj ludzki nadal potrafi oddychać.

Kolarstwo górskie jest specyficzną dyscypliną sportową, która niewątpliwie wymaga optymalnej kondycji organizmu, ale również wysokiej koordynacji ruchów i równowagi wraz ze sprawnym balansem ciała.

Tegoroczne zawody Adventure Trophy zyskały rangę mistrzostw Europy. Po sześciu latach przerwy rywalizacja o mistrzostwo Starego Kontynentu powróci w polskie góry, a meta zlokalizowana będzie w Krakowie. Na liście startowej międzynarodowa obsada, obecnie blisko 20 zespołów z całej Europy.

Po 18 latach wspierania polskiego kolarstwa firma CCC wchodzi jako sponsor do grona najlepszych drużyn kolarskich. Ekipa CCC Team jest przedłużeniem BMC Racing Team. Przez lata polscy kibice marzyli o tym, aby mieć własną ekipę w elitarnym World Tourze.

Jeśli ktoś do tej pory tylko śnił o przełamaniu swoich sportowych barier i ustanowieniu nowego życiowego rekordu, ten wreszcie ma szansę zrealizować swoje marzenia. Nie ma do tego lepszej imprezy niż Mazovia 24H Marathon, na którą zaprasza Cezary Zamana.


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • Czy CCC Team zaspokoi oczekiwania polskiego kibica?
  • Mistrzostwa Europy adventure racing w Polsce
  • Żywienie w kolarstwie górskim
  • Zaburzenie wzorca oddechowego i jego możliwe konsekwencje