Scott wprowadza na rynek całkiem nowy model z segmentu rowerów „wytrzymałościowych”, oferujących zbalansowaną równowagę wydajności i komfortu.

Geniusy były szalenie oryginalnymi rowerami, nowe są mniej ekstrawaganckie, ale to tylko pozory. Dla mnie Genius jest teraz jak gwiazdor pianistyki ze Szwajcarii specjalizujący się w mazurkach Chopina, ale elegancki frak skrywa dziary na ramionach i udach oraz piercing w sutkach. Scott, zamiast epatować przedziwaczną ramą i rozciąganym dubeltowym damperem, postawił na układ ramy zapoczątkowany przez cieszącego się świetną opinią Sparka oraz damper wyglądający... tak samo jak inne. Po prześwietleniu go promieniami Roentgena okazuje się jednak, że większość obłędnych pomysłów nadal się kultywuje, ale po prostu ukryto je w środku.

O Sparku już pisaliśmy w bB #1/2012 i przy okazji nowości z Eurobike, ale wówczas był to bogatszy brat z carbonową ramą. Tym razem testowaliśmy model bardziej przystępny.

Po długich godzinach spędzonych na mieleniu materiałów z tegorocznych Eurobike i analizowaniu wypowiedzi product managerów, przedstawiliśmy Wam niedawno rozbudowaną dawkę bardzo szczegółowych danych teoretycznych dotyczących przyszłorocznego Sparka. Uzupełniliśmy ją maksymalnie dużą ilością naszych odczuć z jazdy na następcy chwalonego modelu. Ale tego było za mało, zatem przeprowadziliśmy już na naszej, polskiej, nieco bardziej wymagającej terenowo ziemi, test.

Trafił mi się niezły potwór do testu, choć wygląda niepozornie. Model 2010 miał po 150 mm skoku. Genius LT na 2011 ma z przodu 180 mm, z tyłu 185 mm i sztyca 100 mm. Do tego opony 2.4”, FR nie powstydziłoby się takich parametrów, a to ma być tylko trail?

Nie ma co ukrywać - stajemy się coraz bardziej leniwi i wygodni. Wiedzą o tym producenci rowerów i… nie odpuszczają!

Najpierw ustaliliśmy zakres cenowy. Chodziło nam o carbonowe ścigacze do bardzo poważnych zastosowań zawodniczych. Wyeliminowaliśmy rowery nieprzyzwoicie drogie i sformowaliśmy zakres cenowy.Po raz pierwszy historii zdecydowaliśmy się na bezpośrednie porównanie rowerów na dużym i małym kole.

Czy rower sportowy może być wygodny? Scott Scale 20 na 2011 rok - oferta dla zwykłych zjadaczy chleba, a jednak zbudowany na ramie wykonanej w tej samej technologii co rower Mistrzyni Świata w kolarstwie górskim Mai Włoszczowskiej. Założeniami dla nowej konstrukcji jak zawsze były: spadek masy, wzrost wytrzymałości, wzrost sztywności. Sprawdzamy jak w rzeczywistości sprawdza się nowa konstrukcja i jak mają się założenia projektowe do efektu finalnego.

Scott wreszcie zaprezentował carbonową wersję Scale na większych kołach. Rama została wykonana według tych samych pryncypiów, co jej 26-calowa wersja, która naprawdę daje radę i zdobywa tytuły. Podobno przy projektowaniu nacisk położono na poprawę masy, sztywności i komfortu - niezwykle odkrywcze!

To był jeden z najtrudniejszych rowerów do maratońskiego XC w naszej historii. Rowery, które porównaliśmy: Giant XTC 0,GT Zaskar Expert,Merida Matts HFS XC3500 D oraz Scott Scale 40 okazały się niezwykle zbliżone klasą i jakością. Różnice osobowości przeczuwaliśmy już podczas wertowania katalogów. Oto wyniki porównania w boju.

Podczas demo day targów Eurobike 2008 dosiedliśmy flagowegoScotta Geniusa - wersję Limited. Mimo, że mieliśmy okazję poszaleć ledwie kilka godzin, zdążyliśmy sobie wyrobić nienajlepszą opinię (patrz bikeBoard 10/2008). Następnie już na pełny test trafił do redakcji Genius 20.Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/bikeboard/domains/bikeboard.pl/public_html/smarty/plugins/function.x_paginator.php on line 35

Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/bikeboard/domains/bikeboard.pl/public_html/smarty/plugins/function.x_paginator.php on line 35
Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920