Grafen to jedna z - uwaga, trudne słowo - alotropowych odmian węgla. W uproszczeniu jest to materiał, który składa się z jednej warstwy atomów węgla, a skuteczna metoda jego otrzymywania w przemysłowych ilościach została opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego! Grafen ma rewelacyjne parametry i rzucili się na niego wszyscy. Soczewki kontaktowe zamiast telewizora 3D? Proszę bardzo, megawydajny procesor bez grubości? Też możliwe, tablet cieńszy niż jedna kartka bikeBoardu?

Firma zasłynęła jako wytwórca wyczynowych siodełek. Potem pojawiły się sztyce, owijki a nawet buty. Teraz przyszedł czas na rozszerzenie zakładowego PKD o nową grupę produktów.

RX05 – takim symbolem oznaczono nowe koła o szosowe przystosowane do hamulców tarczowych. Do CX jak znalazł, a jak się UCI zgodzi nie tylko amatorzy będą mogli korzystać z kół do rowerów szosowych na których można zahamować nawet w błocie i deszczu.

RS81 to grupa zaawansowanych kół szosowych opartych o aerodynamiczne obręcze węglowo-aluminiowe o wysokościach 24/35/50 mm wykonywane są w zaawansowanej technologii D2. Piasty o wysokich kołnierzach zapewniają podniesioną sztywność wzdłużną i trwałość. Zaopatrzono je w łożyska skośne i osie z AL7075 o powiększonej średnicy. Piasty z obręczami połączono spłaszczonymi w stosunku 2:1 szprychami produkcji Shimano (technologia OptBal). Koła przeznaczone do oponki.

Shimano z wielką konsekwencją walczy o wprowadzenie technologii sprawdzonych w wyczynowym sporcie do grup osprzętu przeznaczonego dla amatorów. Wielu znawców narzeka, że służy to wyłącznie wprowadzaniu nowych standardów utrudniających życie wieloletnim użytkownikom konkretnych części i systemów i odstręcza to od naprawiania i serwisowania starszych części.

SRAM zaprezentował dwie nowe korby przeznaczone do Fatbike’ów. Obie pochodzą z istniejących już grup, a ich budowa został przystosowane do wymogów szerszej ramy.

Nie jest nowością na rynku, gdyż pierwsze wzmianki pojawiły się już w 2008 r. Wówczas nie trafiły do większego grona odbiorców. Selle Italia, wprowadziło Monolink, jako kompletny pro-dukt, pod koniec 2010 r.

Mavic od lat miał w swojej ofercie pedały. Choć były ładne i innowacyjne z niewiadomych powodów nie udało im się zawojować świata. Zamiast próbować ograć lidera zdecydował się połączyć z nim siły i przygotowano alians z Timem. Dojdzie do technicznej współpracy nad rozwojem i produkcją we Francji pedałów zatrzaskowych do rowerów szosowych i MTB.

To już kolejna odsłona naszego mrożącego krew w żyłach thrillera. Opis zastosowanych technologii przeczytacie w bB#10/2012. Ponieważ test który przeprowadziliśmy w czasie Demo Day trwał zaledwie godzinę trudno było nam sformułować twardsze argumenty „za” i „przeciw”. Ściągnięcie do testów smakowitego Canyona Strive w topowej kompletacji pozwoliło na gruntowne przetestowanie roweru i budzącej wiele emocji grupy XX1 w warunkach wysokogórskich Beskidzkich szlaków i jurajskim błocie.

Prezentujemy trzy próby rozwiązania problemu które mają jedną cechę wspólną, wysyłają pompkę do lamusa. Nie są one jeszcze doskonałe, mamy jednak nadzieje, że jest to początek nowej rewolucji technologicznej a nie jej kolejna ślepa odnoga.

Plotkowaliśmy już o tym w 2011 r., ale wygląda na to, że Włosi idą w zaparte i nawet brak łańcucha nie przeszkadza im w proponowaniu sterowanego radiowo, elektronicznego napędu szosowego o 12 biegach. Dopiero co świat obiegła elektryzująca wiadomość o tym, że Tiso przedstawia działający prototyp. Na nasze oko niewiele różni się on od tego, co pokazywano już prawie dwa lata temu. Przerzutka nadal jest na kable i nadal ma garażowy wygląd. Jak zapewnia producent, w niedalekiej przyszłości zmiana ma się odbywać bezprzewodowo za pomocą sygnału radiowego (2,4 Ghz) lub systemu bluetooth.

To kolejna propozycja dla poszukujących 29”. Mieliśmy ją w rękach i spodobała nam się za jej miękkie łukowate linie i urodę wykończenia. Ale ponieważ uroda jest ulotna, wrzuciliśmy ją na wagę i naszym oczom ukazał się znakomity wynik 1393 g. Tylko 60 g gorszy od porównywalnego Scotta Scale 29 Expert z naszego majowego testu.

Firma Peritus ogłosiła promocję ram i kół Jagu. W ofercie znalazły się głównie carbonowe komponenty m.in. koła szosowe 38 i 50 mm, koła MTB 29" czy ramy szosowe i MTB (także 29").

Pierwsze informacje o przerzutkach Sram Type 2 wspominały tylko o jednej z cech nowego produktu Cage Lock. Pozwala ona na zablokowanie wózka przerzutki w pozycji „z luźnym łańcuchem”, co ułatwia zdejmowanie i zakładanie koła. Patent szybko został oceniony w sieci jako zbędny bajer, jednak kilka dni później okazało się, że Type 2 to nie tylko blokada przerzutki dla początkujących, ale konkurencja dla wprowadzonego przez Shimano rozwiązania Shadow Plus.

W nasze ręce trafiła najnowsza grupa marki SRAM - XX1.

Już na pierwszy rzut oka te 26'' obręcze wyglądają na filigranowe. Okazuje się jednak, że czarne wyszczupla: 19 na wysokość i 24 mm szerokości, czyli przeciętnie i normalnie.

W zasadzie gdyby nie symbolika WCS, laik w pierwszym momencie w ogóle nie zwróciłby uwagi na konwencjonalne i masywne z wyglądu koła.

Drugie wcielenie Mountain Kinga bardzo różni się bieżnikiem od poprzednika. Klocki są rzadko rozstawione i bardziej prostokątne niż w innych Conti.

Domestique to szytki dla zawodowca nie uznającego kompromisów, nawet w czasie treningów lub też luksusowy element roweru ambitnego amatora.

Chris Hilton, menadżer produktu zewnętrznych napędów SRAM, poświęcił projektowi XX1 dwa lata swojego życia w Schweinfurcie. Ale, jak się okazało, wcale nie był to ciężki dla niego czas.

Stąpająca coraz pewniej na rodzimym i zagranicznym rynku firma ma w swojej ofercie 2 wersje w pełni karbonowego siodełka.

Oddaliśmy w ręce naszych testerów trzy komplety wyścigowych opon przeznaczonych do kół 29’’ - dość niski bieżnik i niewielka objetość to ich wspólne cechy.

SP NCX to nazwa nowego amortyzowanego wspornika siodła. Zeszłoroczna wersja NEX został wycofana z kolekcji, prawdopodobnie ze względu na wady produkcyjne. Poza ogólną zmianą wyglądu, nowy model ma oferować większy offset (25 mm).

Nowa kierownica przeznaczona do zawodowego peletonu. Jej wysoką sztywność ma gwarantować zmienny profil rury tworzącej całą konstrukcje. Tylne gięcie ma wynosić 4º, szerokość całkowita 42 cm.

Wśród nowych kierownic na sezon 2013 zwraca uwagę dedykowany rowerów na dużych kołach model Superlogic 2x.

Ile waży DURA-ACE 9000 Nasz artykuł z bB#6/2012 dotyczący jedenastorzędowej grupy Dura Ace wzbudził silne zainteresowanie. Gruntowny opis dotyczył nie tylko wciąż kontrowersyjnej wersji sterowanej elektronicznie

W pięć lat po premierze swojej pierwszej sztycy o regulowanym skoku, CB prezentuje całkowicie nową inkarnację pomysłu. Praktycznie nic nie jest takie samo.

Nowy 26-calowy Ritchey P-Team to tajemnicza sprawa – jego zdjęcia krążą po Internecie już od kilku miesięcy, rozpalając wyobraźnię fanów ram MTB o klasycznej, stalowej konstrukcji. Niewiele jednak o niej wiadomo poza tym (kolejna ciekawostka), że ma być to produkt przeznaczony tylko na rynek europejski, ponieważ „tam rowery 26” są wciąż popularne”.

Już na pierwszy rzut oka te 26” obręcze wyglądają na filigranowe. Okazuje się jednak, że czarne wyszczupla: 19 na wysokość i 24 mm szerokości, czyli przeciętnie i normalnie. Drugi rzut, tym razem na wagęrowerową.pl zrobił na nas lepsze wrażenie 390 g z opaską! 375 bez.

Wyczynowa korba dedykowana dla miłośników MTB.Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/bikeboard/domains/bikeboard.pl/public_html/smarty/plugins/function.x_paginator.php on line 35

Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/bikeboard/domains/bikeboard.pl/public_html/smarty/plugins/function.x_paginator.php on line 35
Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920