Pikes Peak to wszechstronna maszyna oparta na kołach 27,5” przeznacza na najtrudniejsze górskie szlaki. Pierwszy raz widzieliśmy ten rower na prezentacji w 2015 roku. Wtedy był to jeszcze aluminiowy prototyp, na którym testowano nowy system zawieszenia.

Nazwa roweru nawiązuje do jednego z najwyższych szczytów w Górach Skalistych (4302 m n. p. m) w pobliżu Colorado Springs na którym rozgrywany jest słynny samochodowy wyścig-uphill. Nowy Rose to rower, który powstał na takie ekstremalne warunki ale sprawdzi się lepiej jadąc w odwrotną stronę niż samochody.

Rama wykonana z włókna węglowego odznacza się niską masą (2380 g) i jak zapewnia producent, ponadprzeciętną sztywnością. Możliwość redukcji skoku z wartości 165 do 150 mm sprawia, że z pełnowartościowego roweru na zawody enduro otrzymamy efektywny rower all-moutain. Najważniejszą ciekawostką jest technologia Progeo, która zmienia kąta główki i progresję tylnego zawieszenia. Zmiana kąta główki jest w zakresie 66 - 67° Aby dokonać zmiany wystarczy za pomocą klucza imbusowego odkręcić zmienić położenie insertów a co za tym idzie położenia dampera. Możemy wybrać jedną z czterech opcji:
1 - agresywna geometria i wysoka progresja
2- agresywna geometria i umiarkowana progresja
3- łagodna geometria i niska progresja
4 - łagodna geometria i umiarkowana progresja

Zaprojektowano mocowanie kół w standardzie boost, suport to Press-Fit 30. Rama występuje w trzech rozmiarach. Rower występuje w trzech wersjach wyposażenia a ceny wahają się od 3399 – 4799 EUR. Dodatkowo dzięki konfiguratorowi można z szerokiej bazy komponentów wybrać idealny model dla siebie.

Tak wyglądał aluminiowy prototyp dwa lata temu. Foto: Irmo Keizer

Układ zmiany geometrii w prototypie i już docelowym rowerze (poniżej)


Dodano: 2017-06-29

Autor: Kuba Chryczyk, foto: arch. producenta, Irmo Keizer

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920