Od czasu premiery modelu Exeed, Canyon jest wyraźnie zauważalny w świecie cross country. Jednak trudność tras spowodowała, że model z pełnym zawieszeniem był wyczekiwany. Oto on – nowy Lux.

W stosunku do poprzedniej wersji zmiany są ogromne. Jednym z priorytetów było maksymalne zredukowanie masy przy zachowaniu wysokiej sztywności. Rama Lux CF SLX wraz z damperem waży poniżej 2 kg. Oznacza to, że jest jedną z najlżejszych w tej kategorii. Według naszych danych ustępuje jedynie modelowi Scott Spark. Aby uzyskać tak świetny wynik konstruktorzy dopracowywali każdy detal ramy. Zredukowali masę rokera o 63%, który teraz waży jedynie 42 g, a wszystkie elementy zawieszenia są lżejsze o 38% w stosunku do poprzedniego modelu. Zmniejszono ilość metalowych elementów, zastosowano zintegrowaną ultralekką prowadnicę łańcucha (4,6 g) i minimalistyczną ochronę rurki łańcuchowej (8,2 g). Główne elementy ramy również zostały wyraźnie odchudzone. Tylny trójkąt nie ma żadnych łożysk dzięki temu jest bardzo lekki a elastyczne górne rurki umożliwiają płynną pracę zawieszenia.

Od razu do kolekcji trafiły dwie ramy. Topowa CF SLX oraz nieco cięższa i zbudowana na bazie mniej wyrafinowanych włókien węglowych CF SL. Na bazie ramy SLX dostępne są dwa modele, natomiast aż cztery rowery są w sprzedaży z ramą SL. Ceny zaczynają się od 11 799 zł.

Canyon CF SL


Praca zawieszenia ma ogromny wpływ na właściwości jezdne roweru. Technologia Triple Phase Suspension sprawia, że początek skoku jest miękki i czuły, środek stabilnie liniowy a końcówka progresywna. Pozwala to na szybką jazdę i pełne wykorzystanie tylnego amortyzatora. W dodatku ma się wrażenie, że rower ma więcej skoku niż 100 mm. Damper mocowany jest do górnej rury przedniego trójkąta, dzięki czemu można zamontować dwa koszyki, które pomieszczą bidony o pojemności 800 ml.

Nowoczesna geometria jest niemal identyczna jak w Exeedzie. Długi reach połączono z krótkim mostkiem, dzięki temu rower ma być jednocześnie stabilny i zwinny. Tym bardziej, że znacznie skrócono długość tylnego trójkąta do 435 mm.

Canyon CF SLX


Jego wyścigową charakterystykę potwierdza światowa czołówka, jak jeden z najbardziej utalentowanych kolarzy młodego pokolenia Mathieu van der Poel, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy w maratonie Alban Lakata czy piękna i równie utytułowana Pauline Ferrand – Prevot.

Dodano: 2018-06-28

Autor: Tekst: KCh, zdjęcia: Canyon

Tagi: canyon

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920