Klimat w Polsce charakteryzuje się dużą zmiennością pogody. Niejednokrotnie podczas jednej przejażdżki zdążyłem się opalić, zmoknąć, wyschnąć i spocić na koniec. Takie historie są fajne przy filiżance espresso, ale w rzeczywistości bywają mało przyjemne.

Aby nie bać się takich warunków, trzeba się dobrze do nich przygotować. Rozwiązaniem są ultra cienkie kurtki przeciwdeszczowe, które można szybko wyciągnąć z kieszonki w koszulce i założyć na siebie. Wysokie temperatury wiosną oraz latem sprawiają, że aby nie zapocić się podczas intensywnej jazdy i jednocześnie nie przemoknąć, odzież musi mieć bardzo dobre parametry transpiracji jak i wodoodporności. W prezentacji znalazły się najwyższej klasy modele, jak Gore C5 Shakedry 1985, Assos Schloss Hunt Equipe RS czy Specialized Deflect SL Pro Rain. Dla nas istotnymi cechami były również masa, objętość kurtki oraz krój. To te parametry mają duży wpływ na komfort użytkowania. Każdy model zważyliśmy oraz zmierzyliśmy jego objętość a następnie porównaliśmy, ile miejsca zająłby w bidonie. Krój takiej kurtki powinien być dopasowany, aby nadmiar materiału nie łopotał na wietrze a jednocześnie nie krępował ruchów. Niektóre modele, mimo zastosowania membrany zachowały elastyczność materiału, co z punktu widzenia odzieży sportowej jest sporą zaletą. Prezentację ułożyliśmy od najbardziej kompaktowej po złożeniu.


MEMBRANA
To cienka półprzepuszczalna powłoka, która laminowana/łączona jest z kolejnymi warstwami kurtki. Parametry membrany uzależnione są od właściwości wszystkich warstw. Najbardziej znane marki membran to Gore-Tex, Sympatex czy eVent. Spora część marek ma swoje własne membrany, czego przykładem jest Endura i jej Exoshell. Jednak zdecydowana większość membran produkowana jest przez światowe koncerny chemiczne jak Toray czy 3M. Warto zaznaczyć, iż nawet najwyższej jakości kurtki nie są w pełni nieprzemakalne, przez co w ulewnym deszczu przepuszczą wilgoć do środka lub będą słabiej „oddychały”, bo te dwa parametry są przeciwstawne. Jednak dzięki zaawansowanym technologiom, balans pomiędzy nimi może przekładać się na komfort użytkownika. Warunkiem koniecznym do ochrony przed wodą są (...)


Cały test znajdziecie w bikeBoard 5/2018 (gdzie kupić). Możesz też kupić e-wydanie.

Dodano: 2018-05-08

Autor: Tekst: Kuba Chryczyk, zdjęcie: Gore®Wear

Tagi: kurtki

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • Czy CCC Team zaspokoi oczekiwania polskiego kibica?
  • Mistrzostwa Europy adventure racing w Polsce
  • Żywienie w kolarstwie górskim
  • Zaburzenie wzorca oddechowego i jego możliwe konsekwencje