TEST
Po rozpakowaniu Ironmana poczułem się zbyt onieśmielony liczbą urządzeń i funkcji, pokornie więc wziąłem do ręki instrukcję napisaną w sześciu językach zagranicznych. Postanowiłem od razu wykorzystywać nabytą wiedzę, niestety utrudnił to nieco fakt, że odbiornik GPS zupełnie zawodzi w pomieszczeniach. Chcąc nie chcąc udałem się na spacer obwieszony wszystkimi gadżetami i z instrukcją w ręku. Dobrze, że byłem w sportowych ciuchach, bo wróciłem po ponad dwóch godzinach, ledwo żywy ze zmęczenia, ale z zarejestrowanymi danymi z prawie dwudziestu kilometrów biegu, marszu, truchtu, sprintów i przyspieszeń. Potem to samo na rowerze. Kilka następnych dni to już zupełnie swobodne posługiwanie się Timexem. Co zatem można powiedzieć o tym urządzeniu po kilkunastu godzinach użytkowania?
Zegarek i funkcje wyświetlania danych Łatwy w obsłudze, czytelne wskazania, miły w dotyku pasek i wygodne przyciski. Ironman umożliwia dopasowanie sposobu wyświetlania danych do preferencji użytkownika, który sam decyduje, które z danych dotyczących pomiaru prędkości, dystansu lub pracy serca chce widzieć w jednej z trzech linii wyświetlacza.
Bardzo użyteczne są funkcje "hands free", czyli automatyczne włączanie i wyłączanie stopera i zapisu danych, tak aby rejestrować je jedynie w czasie poruszania się.
Monitor pracy serca Funkcje oferowane przez monitor pracy serca nie są zbyt rozbudowane (brak funkcji umożliwiających programowanie zaawansowanego treningu interwałowego czy też pomiar spadku tętna w czasie), lecz zadowolą wszystkich z wyjątkiem wyczynowców uwielbiających analizować każdy detal swojego treningu.
Pomiar prędkości i dystansu Ironman pozwala zmierzyć prędkość dowolnego sposobu poruszania się (pieszo, rowerem, kajakiem itp.) oraz pokonywany dystans, dzięki odbiorowi sygnałów z 24 krążących po orbicie Ziemi satelitów GPS (Global Positioning System). Funkcje GPS-a ograniczone są do typowo sportowych, brak tych wykorzystywanych w turystyce, czyli podawania dokładnej pozycji geograficznej lub funkcji kierowania na punkt o ustalonych wcześniej współrzędnych.

Pomiar prędkości i dystansu jest dokładny, jednakże odbiór podatny jest na zakłócenia i GPS często zawodzi w gęstym lesie lub w sąsiedztwie skał, nie podając prędkości chwilowej. Nie ma to na szczęście wpływu na pomiar dystansu i średniej prędkości, gdyż po ponownym odbiorze sygnałów system oblicza te dane na podstawie położenia geograficznego.


Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/bikeboard/domains/bikeboard.pl/public_html/smarty/plugins/function.x_paginator.php on line 35

Dodano: 2004-05-27

Autor: Tekst: Piotr Oleksy, zdjęcia: arch producenta

Tagi: szosa, maratony, XC, trening, GPS, triathlon

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920