Najprostsze, rekreacyjne buty spd mają sznurówki, buty sportowe dla amatorów zapinane są na rzepy, a atrybutem określającym but dla zawodników jest… coś więcej.

Przeczytajcie jak wybrać buty do maratonów rowerowych przeznaczone dla osób, które długi dystans chcą przejechać szybko i bardzo szybko. Dla pierwszej grupy idealne będą buty zapinane paskami rzepów. Dla drugiej niezbędne okażą się bardziej wymyślne systemy, a więc klamry i tzw. BOA.

Jakie zapięcie
Rzepy mają kilka zalet, po pierwsze - są na rynku od bardzo dawna i technologia taka nie jest trudna, zatem ekonomicznie są bardzo skuteczne. Pozwalają bardzo szybko i jednocześnie dość precyzyjnie zapiąć but. Jeśli dobrze przemyślano szerokość pasków i mocowanie przelotek, but zapinany w ten sposób może okazać się wyśmienity na każdym etapie sportowego wtajemniczenia. Mają też swoje ograniczenia. Po pierwsze wymagają bardzo dobrej jakości pasków, żeby nie rozciągały się pod wpływem temperatury czy wilgoci. Długość i umieszczenie „plasterków” musi być bardzo dobrze przemyślane, żeby przedzieranie się przez błoto czy krzaki nie odpinało buta.

No właśnie, zaklejone błotem czy zeschłą trawą „plasterki” nie złączą żywotnych części łączenia. Scenariusz, w którym tak się dzieje, jest w warunkach polskich maratonów bardzo prawdopodobny. Żeby uniknąć podobnych problemów, w najwyższej klasy obuwiu stosuje się plastikowe klamry lub cienką, stalową sznurówkę zaciskaną przez opatentowaną zakrętkę i sprzedawaną firmom obuwniczym przez Boa Technology Inc.

Kolarz musi mieć możliwość ustawiania wszystkiego bardzo dokładnie, a także musi mieć możliwość precyzyjnego powtarzania tego ustawienia. To, że cały rower jest zmierzony do milimetra, to oczywiste, podobnie jest z butami. Możliwość zapięcia obuwia z dokładnie taką samą siłą i dokładnie w ten sam sposób jest kluczowa. Noga przyzwyczaja się do buta i jakakolwiek zmiana powoduje dyskomfort. Nie ma co wspominać nawet o tym, że za luźny but może spowodować obtarcia i koniec z wyścigiem. Buty w naszej prezentacji podzieliliśmy na dwie grupy, takie w których zapięciu jest klamra (lub innych mechanizm np. BOA) oraz ten zapinane tylko rzepami.
Po pełny tekst naszego porównania zapraszamy do papierowego wydania bikeBoard 5/2010 (gdzie kupić).

Dodano: 2010-05-26

Autor: Tekst: Piotr Zarzycki

Tagi: maratony, buty

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920