W tym roku Sigma Sport gruntownie odświeżyła linię swoich komputerów rowerowych. Prócz nowego designu i numeracji modeli, pojawiły się także nowe funkcje i rozwiązania konstrukcyjne.
Poniżej prezentujemy tekst artykułu, pełną listę funkcji modelu 1606L oraz link do programu umożliwijącego wirtualne ”pobawienie” się licznikiem.
Zwieńczenie kolekcji stanowi model 1606L oferowany w trzech wersjach: dwóch bezprzewodowych (1606L DTS+Cad i 1606L DTS) oraz jednej z kablem (1606L bez czujnika pomiaru kadencji), na której prześledziliśmy wprowadzone zmiany.

Budowa
Dobra wiadomość: Sigma w końcu uległa i zmodyfikowana została podstawka i wszystkie liczniki otrzymały mocowanie typu Twist Off. To dobrze, bo jest ono pewniejsze i wygodniejsze. Konstrukcję podstawek zmieniono także pod kątem mocowania na rowerze, teraz umożliwią umieszczenie licznika zarówno na kierownicy, jak i mostku. Natomiast nie uległo zmianie charakterystyczne dla Sigmy mocowania podstawki i czujnika za pomocą gumek. Nie jesteśmy zwolennikami tego rozwiązania, które wprawdzie umożliwia wielokrotny montaż (i demontaż) bez użycia narzędzi, ale w praktyce gumki lubią pękać. Po szczegółowe zestawienie funkcji 1606-tki odsyłam na naszą stronę, tutaj tylko powiem, że posiada ona wszystkie potrzebne funkcje pomiaru prędkości, dystansu i czasu jazdy. Oprócz tego zlicza całkowity dystans i czas jazdy dla każdego z dwóch rowerów, które może obsługiwać osobno, jak i obu razem. Z mniej typowych funkcji dostępne są: manualny stoper, programowalny timer odliczający czas do lub od zadanej wartości. Po dokupieniu czujnika (28 zł) licznik będzie pokazywał także wartość chwilową i średnią kadencji.

Test
Licznik obsługiwany jest czteroma dużymi przyciskami, a funkcje im przyporządkowane są bardzo logicznie. Bardzo ułatwia to "naukę" i obsługę licznika. Przyciskając prawy dolny guzik uzyskujemy: dystans i czas wycieczki, prędkość maksymalną i średnią, które razem z chwilową wyświetlaną non-stop na ekranie głównym stanowią komplet podstawowych informacji. Tutaj też uzyskamy odczyt pomiaru kadencji (jeżeli funkcja będzie aktywna). Pod prawym górnym przyciskiem znajdziemy zegar, stoper, timer, programowalny licznik dystansu i wszystkie całkowite czasy i dystanse sumowane przez licznik. Lewy górny guzik służy do kasowania danych tymczasowych. Co ciekawe - nie robi się tego dla wszystkich za jednym przyciśnięciem, tylko pojedynczo dla każdej funkcji. Jest to trochę uciążliwe, ale z drugiej strony rodzi nowe możliwości, np. można kasując wszystkie inne dane zachować prędkość maksymalną itd. Dolny lewy przycisk służy do ustawiania licznika i obsługi stopera. Naciśnięcie obu lewych guzików aktywuje jeszcze jedną funkcję - podświetlenie ekranu, które w takim przypadku włączy się ilekroć naciśniemy któryś z przycisków.

Podsumowanie
1606L to kompletny licznik dla zaawansowanego użytkownika roweru w bardzo przyzwoitej cenie. W testowanej wersji największy pożytek będą mieli z niego turyści i maratończycy, sportowcy powinni zainwestować w czujnik pomiaru kadencji, aby otrzymywane dane treningowe były kompletne.

Funkcje ogólne:
- wybór języka menu (7 możliwości, brak polskiego)
- podświetlenie wyświetlacza
- ostrzeżenie o niskim poziomie baterii
- funkcja ”Backup" - zachowanie danych w pamięci przy wymianie baterii
- możliwość zaprogramowania dwóch różnych wielkości kół

Funkcje jazdy:
- prędkość chwilowa
- prędkość średnia
- porównanie prędkości chwilowej do średniej
- prędkość maksymalna
- dystans etapu
- programowalny licznik dystansu (możliwość odliczania do zadanej wartości lub do zera)
- dystans całkowity dla roweru 1
- dystans całkowity dla roweru 2
- dystans całkowity dla roweru 1+2
- kadencja chwilowa (po dokupieniu czujnika)
- kadencja średnia (po dokupieniu czujnika)

Funkcje czasu:
- zegar
- manualny stoper
- czas etapu (automatyczny star/stop)
- całkowity czas jazdy dla roweru 1
- całkowity czas jazdy dla roweru 2
- całkowity czas jazdy dla roweru 1+2
- programowalny timer (możliwość odliczania do zadanej wartości lub do zera)

Dodano: 2006-06-30

Autor: Paweł Kisielewski, zdjęcia: Sigma Sport

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920