Specialized podczas prezentowania nowości na 2013 nawet nie zająknęło się na temat 650b. Pociągnęliśmy za język produkt menadżerów kolekcji MTB i stwierdzili oni, że jak na razie nie planują nic w tym względzie, ponieważ bardzo mocno skupili się na dostosowywaniu 29” do potrzeb ludzi każdego wzrostu. Wśród nowych produktów najbardziej wyróżnia się całkiem nowe Enduro z przekonstruowana ramą i bardzo szerokim pakietem opcji. Nowy rower ma przekonstruowany wahacz. W podobny sposób do tego jaki znamy z dotychczasowych Stumpjumperów, Camberów w których specjalna „proca” omija jurę podsiodłową i łączy się bezpośrednio z damperem. Najbardziej spektakularną jest wersja S Works, w której znalazły się komponenty z rewolucyjnej grupy SRAM XX1 czyli jednorzędowy napęd 1x11. S Works będzie miał przełożenia 36 na, uwaga! 10 – 42 z. Zawieszenie powierzono specjalistom z Cane Creek i z tyłu znalazł się słynny Double Barrel z osobną regulacją tłumienia szybkiej oraz wolnej kompresji. Zastosowano też takie smaczki jak kompozytowe obręcze, kierownicę i oczywiście ramę. Przednia część ramy jest z materiału FACT IS X 11m, a aluminiowy wahacz z M5 pozwala na 165 mm skoku.

Drugą z bardzo ciekawych nowości, które przedstawiono nam dzisiaj jest odmłodzony Camber. Ten stosunkowo prosty full dostępny jest w bardzo wielu wersjach. Od nawiązujących walkę z S Worksami po rowery mające kosztować 2000$. W 2013 będzie produkowany wyłącznie jako twentynajner. Wersja na małych kołach zniknie. W nowym Camberze poprawiono ramę i ustalono skok wahacza na 110 mm.

Wśród wszystkich fulli Specialized znajdą się dampery z automatyczną regulacją SAGu, o których pisaliśmy w ubiegłym roku. To rozwiązanie niezwykle przyda się użytkownikom modeli popularnych, a nie jak to miało miejsce dotychczas najdroższych S Worksów. Wystarczy przesadnie napompować damper poprzez konwencjonalny zawór, a następnie spuścić powietrze poprzez dodatkowy zawór umieszczony z boku dampera. Przesunięty we właściwe miejsce tłok uniemożliwia dalszy wypływ powietrza, a damper ma SAG o wartości, którą założyli jego konstruktorzy. W 2012 tylko FOX oferował to rozwiązanie, w tym roku w Specach znajdą się także dampery Rock Shox z Auto Sagiem.

Dodano: 2012-07-11

Autor: bB (MK), zdjęcia: Dan Campbell

Tagi: enduro, Specialized, nowości

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Santa Cruz High Tower LT

Canyon Neuron AL 8.0

Rockrider XC100s

Fuji Supreme 1.1

Merida Scultura 5000

Bloki szosowe vs MTB