Chcemy czy nie, ten problem czasem nas dopada. Najczęściej gdy dziadkowie, bez konsultacji z nami, obdarzą naszą pociechę rowerem wyposażonym w boczne kółka albo sami je przykręcimy "dosłownie na chwilę" i tak już zostanie. Bo dzieci mają to do siebie że bronią swojej wygody jak lwy stosując wobec nas najróżniejsze socjotechniki.
Zdecydowanie najlepszym sposobem na uniknięcie tej traumy (nie ma się co oszukiwać, głównie naszej) jest zainwestowanie w rowerek biegowy w pierwszej fazie nauki. Inwestycja na pewno się zwróci, choćby w postaci czasu który dzięki temu bardzo prędko będziemy mogli z maluchem spedzić na krótkiej nawet wycieczce za miastem. Wczesna nauka utrzymywania równowagi jest dla dzieci  praktycznie bezcenna.
 
Kiedy zacząć?

Warto zakupić rowerek biegowy kiedy dziecko kończy 2 lata. Niekoniecznie zacznie go od razu używać, ale warto aby oswoiło się z jego widokiem. Na początek najprawdopodobniej będzie prowadzać rowerek po domu, później spróbuje na nim usiąść aż wreszcie przyjdzie ten moment i po raz pierwszy się odepchnie.
Oferta na rynku jest dość szeroka. Rowerki biegowe możemy znaleźć w kolekcjach takich firm jak Specialized, Giant, Scott czy Kettler ale nie brakuje też marek specjalizujących się w tego typu produkcie, np Puky, Strider czy LIKEaBike, w sumie doliczyliśmy się kilkunastu marek.

Zwracajmy uwagę

Na zakres regulacji wysokości siodła, ponieważ poszczególne marki oferują  produkty o bardzo różnicowanych parametrach.
Jeśli planujemy uczyć dziecko równowagi jak najwcześniej (około drugich urodzin), szukajmy produktu który umożliwia ustawienie siodła na maksymalnie niskiej wysokości -  około 30 cm od ziemi  - i możliwości zwiększania tej wartości. Jeśli mamy w domu wyrośniętego trzylatka i dopiero zbieramy się do zakupu niekoniecznie musimy poszukiwać rowerka z jak najniżej ustawionym siodłem.

Najlepiej zacząć poszukiwania od zmierzenia malucha. Najważniejsza jest długość nóżki ponieważ tą właśnie wartość można porównać z podawanym przez producenta zakresem regulacji wysokości siodła. Im większa możliwość regulacji tym dłużej rowerek posłuży. Niektóre modele mają także możliwość regulacji wysokości kierownicy.

Długość nóżki proponujemy zmierzyć ustawiając dziecko w pozycji wyprostowanej opierając o ścianę lub framugę drzwi. Pomocna może okazać się książka, którą umieszczamy między nogami tak aby grzbiet delikatnie dotykał krocza. Pomiaru najlepiej dokonywać w butach. Jeśli mierzymy dziecko w skarpetkach dodajmy 0,5-1 cm zapasu na podeszwę. Taśmą mierzymy odległość pomiędzy grzbietem książki a podłogą i uzyskujemy w ten sposób długość nóżki.


Puky oferuje rowerki biegowe w 3 rozmiarach: M, L i XL. Rozmiar XL pozwala na ustawienie siodła w zakresie 41-51 cm nad ziemią i jest to największy rozmiarowo rowerek biegowy z jakim się spotkaliśmy, co może być cenne dla rodziców którzy wpadli w pułapkę bocznych kółek i próbują wyprowadzić z tego nieszczęścia dzieci 5-6 letnie.

Fajną opcją jest także możliwość zamontowania hamulca. Wtedy umiejętność obsługi manetki dzieciak zdobywa o wiele wcześniej.


Dobrze dobrany rowerek to taki, na którym dziecko, siedząc, ma pełne stopy oparte o podłoże (jak na zdjęciu obok). Jeśli dotyka podłoża tylko paluszkami nie będzie w pełni panował nad rowerkiem, upadki będą częste i byćmoże bolesne co może mocno zniechęcić do używania pojazdu i w efekcie opóźnić naukę jazdy na rowerze.

 

 

Ogranicznik skrętu kierownicy

Niektóre rowerki nie posiadają ograniczenia promienia skrętu kierownicy co ma chronić przed tzw. tępymi urazami brzucha czyli minimalizować "nadzianie" się dziecka na kierownicę podczas upadku.
Z drugiej strony obecność takiego ogranicznika w rowerkach biegowych uniemożliwia nagłe skręcenie przedniego koła podczas szybkiej jazdy np. z górki, co mogłoby doprowadzić do nieprzyjemnej wywrotki.

 

Poniżej, w formie tabeli, zestawiliśmy kilka przykładowych rowerków biegowych:

Cena
[zł]
Waga
[g]
Rozmiar
koła
Regulacja wys.
kierownicy
[cm]
Regulacja kąta
nachylenia kierownicy
Regulacja siodła
[cm]
Ogranicznik
skrętu kierownicy
Inne


Giant Pre

429 4390 12" 3 nie 33,5-44 nie szybkozamykacz,
opony dętkowe,
odblaski na kołach


Orbea Grow 0

759 4470 12" - tak 34-41 tak szybkozamykacz,
podpórka pod nogi,
opony dętkowe,
zintegrowane łożyska sterów


Puky LR 1

349 4810 12" 8 nie 35,5-44,5 nie podpórka pod nogi,
nóżka,
opony dętkowe,
osłonka na kierownicę


Puky LR M

269 3420 10" 8 nie 31-40 nie opony piankowe,
osłonka na kierownicę
podpórka na nogi


Puky LR XL

549 5410*
12" 9 nie 40,5-50,5 nie nóżka,
podpórka na nogi,
opony dętkowe,
tylny hamulec v-brake,
osłonka na kierownicę


Specialized Hotwalk

599 3880 12" 3 tak 37,5-44 nie podpórka na nogi,
opony dętkowe


Tour De France

220 3860 12" - nie 36-40,5 tak -

* z hamulcem
  
Certyfikaty

To one dają nam pewność, że kupiony przez nas sprzęt spełnia normy jakości i jest bezpieczny dla naszej pociechy.
 
Najczęściej spotykane oznaczenia:
 
CE – znak ten daje nam gwarancję, że zakupiony produkt nie zagraża naszemu zdrowiu ani nie szkodzi środowisku.

EN 71
– to norma określająca wymogi bezpieczeństwa, którą musi posiadać każda sprzedawana w Unii Europejskiej zabawka.

GS
– produkty oznaczone tym znakiem spełniają niemieckie normy i wymogi dotyczące bezpieczeństwa.

TÜV GS
– produkt oznaczony tym znakiem przeszedł pozytywnie wszystkie procedury badawcze przez laboratorium TÜV Rheinland.

Dodano: 2012-06-08

Autor: bikeBoard

Tagi: Giant, Orbea, dzieci, rowerek biegowy, Specialized, puky, tour de france

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920