Oto szesnaście rowerów o zbliżonej cenie i przeznaczeniu. Stworzono je dla zaawansowanych amatorów szybkiej jazdy, kompetytywnych miłośników walki sportowej na długich dystansach, ludzi o szerokich zainteresowaniach rowerem górskim. Łączy je jedno: w każdym z nich zamontowano 10-rzędową kasetę. Rodzi się pytanie: czy chcę i potrzebuję takiego rozwiązania, a jeśli tak, to który rower mam wybrać? Bo mimo tego, że dość skrupulatnie dobraliśmy je pod kątem walki w maratonach, nie są takie same.
Przeanalizowaliśmy ich cechy pod kątem różnorodnego temperamentu i stylu jazdy docelowych odbiorców i zaręczamy, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wśród prezentowanych rowerów mamy agresywne ścigacze i długodystansowe krążowniki. Są rowery o sportowo nastrojonych napędach, które najszybciej dojadą do mety, ale obnażą każdą niedoskonałość formy użytkownika i takie, które będą w stanie wszystko zamaskować i dowieźć uszminkowane zwłoki do mety. Prawie same. Uczestnicy maratonów bardzo się ostatnimi laty rozwarstwili - podzielili się na nastawionych sportowo, turystycznie bądź wypoczynkowo. Dla nastawionych sportowo najważniejszą rolę odgrywa totalne przygotowanie pod każdym względem, także maksymalnego dopasowania sprzętu na wyczynową modłę. 
Skoro ciało katują bez kompromisów, sprzęt musi być do niego idealnie dopasowany. Dla drugiej z grup istotniejsze od minimalnej masy i zadziorności sprzętu jest pokonanie dystansu bez zgonu, trzecia grupa poszukuje sprzętu uniwersalnego, na którym od czasu do czasu można wybrać się na maraton, żeby poznać siebie i swoje możliwości, jednak częściej wybierać się oni będą na niekoniecznie banalne turystyczne wyprawy.
Pełen artykuł ukazał się w papierowym wydaniu bikeBoard 4/2011 (gdzie kupić).


Dodano: 2011-04-30

Autor: Opracował: Miłosz Kędracki, współpraca: Jarek Hałas, zdjęcia: bik

Reklama

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920