Oto fotochromatyczne okulary sportowe wyprodukowane we Francji. Soczewki pokryte efektowną powłoką antyrefl eksyjną (której nie sposób oddać na zdjęciu) wykonane są z elastycznego tworzywa NXT. Są odlewane w bardzo niskiej temperaturze, dzięki czemu uzyskano krystaliczną przejrzystość, którą potwierdzają testerzy. W przeciwieństwie do innych rozwiązań, walory zaciemniania się pod wpływem światła uzyskują w całej masie, dzięki czemu rysy nie będą miały wpływu na jego jakość. W pełnym słońcu soczewki Zebra pozwalają przenikać 7% światła.

Kiedy warunki oświetleniowe pogarszają się, soczewki rozjaśniają się i przepuszczają do 51% promieni słonecznych. W przełożeniu na polski oznacza to, że w słońcu są bardzo ciemne i pozwalają odpocząć oczom. W gęstym lesie podczas mgły czy zachmurzenia są zbyt ciemne dla precyzyjnego prowadzenia. Jednocześnie test wykazał też, że w pogodne dni w wiosennym lesie są wygodne, a na otwartym terenie można w nich jeździć od świtu do zmierzchu praktycznie przy każdej pogodzie. Przyciemniają się błyskawicznie - nie dłużej niż 30 sekund, co jest świetnym wynikiem. Dużo dłużej odzyskują pełną przejrzystość - w około 120 sekund, ale i różnica zaciemnienia serwowana przez Julbo względem innych soczewek jest znacznie większa. Mimo to odjęliśmy im punkt za działanie. Jeśli ktoś potrzebuje jaśniejszych soczewek, powinien wybrać okulary, w których mocowane są szkła Zebra Light. Wybitną cechą Julbo Contest jest odporność na parowanie. Konstrukcja z wolną dolną krawędzią „szybki” pozwala na... szybki odpływ wilgotnego powietrza od twarzy, a powłoka zapobiegająca zaparowaniu działa nawet podczas intensywnych podjazdów zimą. Contesty są stworzone dla osób o drobnych twarzach i znakomicie układają się na nosie i uszach oraz nie cisną w skronie. Przyjemna w dotyku żółtozielona gumka utrzymuje je na miejscu.

Cena: 389 zł

Dodano: 2011-05-17

Autor: Tekst: Miłosz Kedracki, zdjęcie: bikeBoard

Tagi: okulary, test, fotochromy

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920