Niecodzienny design nie schlebia powszechnym gustom. Estetyka roweru kojarzy się z tronem Filipa V Hiszpańskiego. Czerwony plusz, złote guzy, bogactwo zdobień i... regularna czarna kratka węglowego splotu. Niebanalne i intrygujące.
Chciałbym jeszcze dodać, że górna rura, oglądana z pozycji kierującego, przypomina poręcz fotela w domu mojej babci. Kształt i lakier sprawiały to samo stylowe wrażenie. Babcina poręcz raczej jednak nie była wykonana z włókna węglowego i pewnie nie sztywność i niska masa były priorytetem jej twórców.

Rama

Rama Mondrakera wykonana jest z włókna węglowego i waży odrobinę ponad 1,3 kilograma w rozmiarze L - to bardzo dobry wynik, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę stosunek masy do sztywności, o której za chwilę. Wizualnie rama robi doskonałe wrażenie - mocna, solidna konstrukcja, duże profi le, do tego wysokiej jakości lakier w niecodziennych kolorach. Cacko.

To, co zwróciło moją uwagę, to solidne i zabudowane tylne widelce typu monostay u góry i dołu. Gdy dodacie do tego potężne węzły ramy, zwłaszcza w okolicy suportu i główki, oraz grubaśną dolną rurę, to chyba nie będzie zaskoczeniem, że rama jest sztywna i niewzruszona podpora romańskiego mostu Alcántara na Tagu. SID z carbonową rurą sterową jest (po pierwsze i najważniejsze dla ścigantów XC) lekki; po drugie - ma efektywną, choć uruchamianą mechanicznie z kierownicy blokadę skoku; po trzecie jest sztywny bocznie na tyle, że nie upośledza precyzji kierowania rowerem nawet podczas sprintów.

Aha, gdybyście nie wiedzieli - Dual Air daje naprawdę duże możliwości regulacji charakterystyki widelca. Cały czas należy jednak pamiętać, że jest to sztuciec do wyczynowego XC. Można go wziąć nawet na rekreacyjny maraton z rodziną, czy wycieczkę, ale - zważywszy na jego wyjątkowo sportowy rodowód - byłoby to nietaktem.

Dodano: 2012-02-28

Autor: Tekst: Piotr Oleksy, zdjęcia: bikeBoard

Tagi: Mondraker

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920