Merida lansuje uniwersalny rower górski, który pozwoli swojemu właścicielowi skutecznie pokonywać większość tras i szlaków w różnym terenie. One Twenty ma być rowerem łatwym w obsłudze, w którym nie ma potrzeby zmieniać skoku, regulować w czasie jazdy charakterystyki zawieszenia itd.

To założenie wzmocniono sportowym koktajlem zaczerpniętym z wyczynowych 96-ów. Zatem „stodwudziestka” ma sobie poradzić nawet w sportowych zastosowaniach na trasach maratonów. Dziesięcioboista, który pokona maraton, potem zagra w bikepolo, a po siłowni ogra wszystkie stacjonarne do spiningu. I pójdzie za nas na piwo. Hmmm, przesadziłem?

High Tech
Rama One Twenty wykonana jest z włókien węglowych. Producent twierdzi, że umiejętnie połączone różne rodzaje tkanin carbonowych, dają w rezultacie bardzo lekką i sztywną konstrukcję. Lekką? Rama One Twenty Carbon to dowód na to, że jakby się dobrze postarać, to można zrobić kuter torpedowy ważący tyle, co górski kajak z polietylenu.

Nie ma roweru o takim skoku, którego rama waży grubo poniżej dwóch kilo! Uwaga! 96 carbon 3500 miał ramę zaledwie sto kilkadziesiąt gramów lżejszą. A mimo to z przodu dominuje potężny węzeł główki ramy. Jest to monolityczny element umiejętnie sklejony z rurami. Podobnie zbudowany jest węzeł suportu. Poza świetnym efektem wizualnym, takie rozwiązanie totalnie wzmacnia i usztywnia newralgiczne punkty konstrukcji.

Wewnątrz dolnej rury umieszczone jest dodatkowe „żebro” usztywniające konstrukcję. Nie widziałem go, ale wierzę i czuję, że jest. Bardzo ładny jest „rocker link”, czyli łącznik między amortyzatorem, a górną częścią tylnego widelca. Duży, mięsisty i carbonowy. Nie ważyliśmy go, ale jest ponoć lżejszy niż spory jogurt! Producentowi udało się zachować spójność rozwiązań technologicznych i design - rower naprawdę wygląda bardzo nowocześnie!
Poza kształtami ramy, przyczynia się do tego również odpowiednie malowanie i dobór komponentów, także pod względem kolorystycznym.
Na One Twenty na pewno nie zginiecie w tłumie.

Dodano: 2011-11-27

Autor: Tekst: Piotr Oleksy, zdjęcia: bikeBoard

Tagi: full, enduro, carbon, 3x10, Merida

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Sprzęt 2019

Przedwyścigowe dylematy sprzętowe

Singletrails Lechnica

Malta – Krawędzią klifu