Na podstawie komponentów napędu X01, SRAM przygotował nową, bardzo specjalistyczną grupę przeznaczoną do DH.
Bazuje na jedenastorzędowym łańcuchu, koronce z poszerzanymi zębami X Sync, oraz bębenku Driver XD pozwalającemu stosować tryb 10z.

Wyjątkowym w dzisiejszym świecie rozwiązaniem jest drastyczne ograniczenie liczby przełożeń. Nie od dziś wiadomo, że zawodnicy DH stosują nie więcej niż 7 = 10 przełożeń. Więcej tylko przeszkadza obsługiwać pocisk pędzący w stronę mety.

X01DH 7 sp. ma całkiem nową manetkę ale ograniczona liczba wycięć pozwala kliknąć tylko sześć razy – co daje siedem przełożeń. Kaseta drążona w technologii X Dome nazwana została MINI BLOCK i jak twierdzi SRAM jest najlżejszą kasetą w historii.
Co ciekawe, żeby uniknąć wielokrotnych zmian zastosowano większe odstępy pomiędzy trybami (10-12-14-16-18-21-24). Wraz z koronkami suportu X - Sync o rozmiarach 30, 32, 34, 36 albo 38 z. ma pozwolić odpowiednio się rozpędzić.

Dla mniej radykalnych przeznaczona jest wersja 10 sp. Charakteryzuje się ona zastosowaniem „dziesiątkowej” manetki cynglowej lub Grip Shifta wespół z kasetą XC-1070 (srebrna na zdjęciu poniżej). Korba z koronką, przerzutka i łańcuch pochodzić będą z XX01.

Zobacz film

Więcej o tej koncepcji, także w kontekście filozofii japońskiego potentata i jego najnowszych realizacji przeczytacie kwietniowym bikeBoardzie.

Dodano: 2014-03-05

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Nowości 2019

Raport z Pucharu Świata XC

Specialized Stumpjumper Expert 29
NS Bikes Snabb 29 Plus 2
Marin Rift Zone 1 29
Trek Full Stache 8
Cannondale Synapse Carbon Disc Red eTap