Niemałym zaskoczeniem był brak 29” rowerów na stoisku Lapierre, podczas targów Eurobike 2011. W czasie, gdy wszyscy wiodący na rynku rowerowym producenci (w tym nawet firma Kelly’s) prezentowali swoje 29ery, Francuzi wciąż pracowali nad nowymi modelami. Najnowszy X-Race, choć trochę po czasie, prezentuje się jednak znakomicie.

To maszyna przeznaczona dla miłośników XC i Maraton. Model ten znany jest już od niemal pięciu lat, jednak do tej pory oferowany był tylko w wersji 26”. Co ciekawe, Lapierre wciąż nie rezygnuje z miana producenta jednych z najlżejszych rowerów na rynku.

Zdaniem firmy, masa X-Race Team 29 to jedynie 9,9 kg. Rama została wykonana z karbonu w technologii monocoque. Oferuje 100 mm ugięcia dzięki damperowi Fox RP23 z nową powierzchnią ślizgową Kashima. Tylny trójkąt wahacza ma być bardzo krotki: 446 mm. Agresywną pozycję na rowerze ma zapewniać ostry jak na full’a kąt główki: 69,5*, i kąt rury podsiodłowej: 72,5*. Dodatkowo, górna rura ramy ma być stosunkowo krótka (rozm. M: 595 mm).

Być może ten rower stanie się prawdziwą konkurencją dla firmy Specialized, i ich wyczynowego modelu Epic, lub Ninera Jet RDO. X-Race ma być oparty na napędzie Sram XX 2x10, kołach Easton EA90 i hamulcach marki Formula. Wszystkie elementy łączące ramy zostały wykonane także z karbonu. Skok obu amortyzatorów marki Fox oferuje 100 mm ugięcia. Rama ma być dostępna w rozmiarach od S (410 mm) do XL (510 mm).

Dostępne mają być trzy modele tego roweru, wszystkie z karbonową ramą. Oficjalna premiera ma się odbyć wiosną tego roku. Cena nie jest jeszcze znana. Patrząc jednak na zaawansowanie sprzętowe nowego X-Race i ceny podobnych rowerów u konkurencji, nie ma co liczyć, że będzie mniejsza niż 20 000 zł.

Dodano: 2012-01-23

Autor: bikeBoard (JŚ)

Tagi: 29", Lapierre

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

  • Sportful Dolomiti Race
  • Rajdy dla Frajdy 2018
  • Jazda na rowerze a smog
  • Jak przygotować rower do sezonu zimowego?
  • Sygnalizacja w garści