W naszej opinii nie musi być wyspecjalizowana, powinna zapewniać optymalną dynamikę w przeróżnych warunkach. A także, przy umiarkowanej cenie, uwzględniać zarówno potrzeby treningowe jak i zapędy sportowe początkującego miłośnika szosy.


Kierując się tymi kryteriami, do bezpośredniej rywalizacji wystawiliśmy 10 modeli. Jak się okazało, we wszystkich przypadkach wykorzystano topowe metalowe ramy danej marki. Najczęściej nie są to najdroższe modele na tych ramach i to dobrze wpływa na morale kupującego.


Większość z nich świetnie nadaje się jako rowery treningowe dla uprawiających inne dyscypliny kolarskie (MTB, enduro, DH czy triathlon). Jednak część dobrze sprawdzi się nawet jako pierwszy rower startowy w wyścigach i maratonach dla amatorów. Inne to długodystansowe pożeracze przestrzeni, bez sportowych ambicji. Nasze wyczulone oko dostrzegło, że większość stanowi dobrą platformę do modernizacji. Ich właściciel wraz z postępem własnych ambicji i zużycia poszczególnych elementów będzie mógł je wymienić na bardziej zaawansowane części, aby lepiej dopasować rower do swoich oczekiwań.


Geometria
Wyróżniamy parametry, z których należy wnioskować o odpowiednim rozmiarze oraz te, które decydują o osobowości i temperamencie roweru. Na kolejnych stronach piszemy też o elementach, które pozwolą precyzyjnie dopasować rower. Zaraz, zaraz! Jak to fitting roweru za cztery klocki? Ano tak, jeśli chcesz trenować, prawdopodobnie spędzisz na nim znacznie więcej czasu niż na swoim startowym cacuszku. Profesjonalny fitting to znakomita inwestycja w swój rozwój.


Rozmiar
Przy doborze rozmiaru w szosówce nie wolno kierować się wyłącznie długością rury podsiodłowej (choć producenci określają go przy jej pomocy). Szczególnie w dobie ram slopingowych długość górnej rury jest bardziej miarodajna. Jako przykład w naszym teście może posłużyć (...)


Cały tekst znajdziecie w bikeBoard 1-2/2016

Możesz też kupić e-wydanie


W teście znajdziecie opatrzone komentarzem szczegółowe porównanie geometrii, napędów, mas, osprzętu a także porady, jak prawidłowo dobrać rower do swoich potrzeb.


Zobacz rowery, który znalazły się w naszym teście:

B'Twin Ultra 700 AF, cena: 3999 zł, www.decathlon.pl


Canyon Endurance AL 5.0, cena: 4101 zł, www.canyon.com

Cube Attain Race, cena: 4499 zł, www.cube.pl

Fuji Roubaix 1.5, cena: 4599 zł, www.advancedsports.eu

Giant Defy 2 Disc, cena: 4299 zł, www.giant-bicycles.com

Kellys ARC 30, cena: 4199 zł, www.kellysbike.com

Kross Vento 4.0, cena: 3999 zł, www.kross.pl

Lapierre Audacio 200 FDJ, cena: 4399 zł, www.porebarowery.pl

Orbea Avant H50, cena: 3999 zł, www.orbea.com

Scott Speedster 40, cena: 3799 zł, www.scott.pl


Dodano: 2016-01-12

Autor: Zdjęcie: BikeLife.pl

Tagi: szosa, test porównawczy, test

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

  • Sportful Dolomiti Race
  • Rajdy dla Frajdy 2018
  • Jazda na rowerze a smog
  • Jak przygotować rower do sezonu zimowego?
  • Sygnalizacja w garści