Jak pokazują nasze statystyki w ubiegłym roku w maratonach MTB startowało aż 16,5 tys ludzi i to licząc tylko dziesięć najpopularniejszych serii w naszym kraju. Wśród startujących znalazły się przeróżne osobowości o różnych potrzebach. Są wśród nich kompetytywni, całkiem prawdopodobni przyszli liderzy grup wiekowych. Jest też rzesza rowerowych turystów pragnących sprawdzić się na tle innych w czasie incydentalnych startów.

Są i tacy, którzy u początku swojej rowerowej przygody nie zdają sobie jeszcze sprawy, jak rozwinie się ich pasja i jaką specjalizację wybiorą. Do nich wszystkich kierujemy prezentację rowerów typu HT za 4 000 złotych. To maszyny uniwersalne. Dobre do turystyki w górskim terenie, ale też stanowiące dobry wybór dla początkującego zawodnika – maratończyka. Ta prezentacja pokazuje niezbicie, że poszczególne maszyny różnią się charakterem i zakresem optymalnego przeznaczenia. Spośród nich można wybrać te, których jakość i zaawansowanie technologiczne ram wyprzedza osprzęt i w przyszłości warto będzie ją udoskonalić. Są też takie, w których równomiernie zbilansowano wartość i zaawansowanie ramy i komponentów, żeby w chwili zakupu rower stanowił optimum. Który wybór będzie najlepszy? Przeczytajcie.

GEOMETRIA I DOPASOWANIE

Aby w pełni wykorzystać potencjał sprzętu, niezbędne jest właściwe dopasowanie wielkości ramy do proporcji ciała. Jeśli nie mieścisz się w granicach średniego wzrostu, koniecznie szukaj roweru oferowanego w odpowiednim zakresie wielkości ram. Ułatwi ci to wykaz zmierzonych przez nas maksymalnych i minimalnych odległości pomiędzy siodełkiem i osią suportu. Wielość oferowanych rozmiarów pozwoli precyzyjnie dopasować wielkość ramy do pozostałych jej proporcji. Wszak nie wszystko da się skompensować odpowiednim wysunięciem sztycy z ramy. À propos. GT ma najmniejszą maksymalną wartość wysunięcia siodła spośród testowanych maszyn, ze względu na krótką sztycę – 340 mm, ale tym samym nie wsiądzie na niego kolarz wyższy niż 180 cm. Natomiast długonodzy zawodnicy spokojnie mogą się przymierzać do Treka. Testowany rozmiar odpowiada kolarzom o wzroście nawet 190 cm.

A co z rozmiarem kół? W tym segmencie króluje 29”. I bardzo dobrze, bo naszym zdaniem duże koła dają najwięcej korzyści i to zarówno w jeździe sportowej, jak i rekreacyjnej. Cube, GT i Trek dla precyzyjniejszego dopasowania uzależniają wielkość koła od rozmiaru ramy, co zwłaszcza dla niskich i drobnych osób (...)


W naszym teście szczegółowo omawiamy zagadnienia dotyczące geometrii i dopasowania, analizujemy też budowę i omawiamy przeznaczenie rowerów.


Cały test znajdziecie w bikeBoard 3/2018 (gdzie kupić). Możesz też kupić e-wydanie.


Rowery w naszym teście:

Cube Attention SL
Cena: 4099 zł
Ski-Team, www.cube.pl. Więcej testów rowerów Cube znajdziesz tutaj


Fuji Nevada 1.1 29
cena: 4199 zł
Advanced Sports Europe, www.advancedsports.eu. Więcej testów rowerów Fuji znajdziesz tutaj


GT Avalanche Expert
cena: 4299 zł
Aspire Sports, s.r.o., www.gtbicycles.pl. Więcej testów rowerów GT znajdziesz tutaj


Merida Big.Nine 500
cena: 3899 zł
Merida Polska, www.rowerymerida.pl. Więcej testów rowerów Merida znajdziesz tutaj


Specialized Rockhopper Expert
cena: 3699 zł
Specialized Europe B.V., www.specialized.com. Więcej testów rowerów Specialized znajdziesz tutaj


Trek X-Caliber 8
cena: 3999 zł
Trek Bikes, www.trekbikes.com. Więcej testów rowerów Trek znajdziesz tutaj


Dodano: 2018-03-09

Autor: Tekst: Kuba Chryczyk, zdjęcie: Wiktor Bubniak / Cyklokarpaty.pl

Tagi: maratony, hardtail, test porównawczy

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Sprzęt 2019

Przedwyścigowe dylematy sprzętowe

Singletrails Lechnica

Malta – Krawędzią klifu