Trwająca od kilku lat bardzo mocna fascynacja rowerami enduro słabnie. Za to producenci na dobre przypomnieli sobie o kategorii rowerów ścieżkowych i nadchodzący sezon na pewno będzie przebiegał pod ich przewodem. W kolekcjach pojawiło się mnóstwo nowych lub zmodernizowanych modeli ale okazało się, że definicja roweru „all-mnt” czy ścieżkowego (z ang. trail) nie jest jasno określona. Kategoria ta stała się bardzo pojemna, obejmując szeroko rowery od pogranicza XCM z jednej strony, po granice enduro z drugiej.

GIANT ANTHEM ADVANCED 1
Giant przyznał, że pracuje nad zupełnie nowym fullem XC. Nie podano kiedy premiera i w ogóle informacje są bardzo skąpe. Na razie wiadomo tylko tyle, że konstrukcja będzie oczywiście carbonowa, nadal z zawieszeniem Maestro, ale na pewno na kołach 29”.

Prezentowany tu nowy Anthem jedzie na kołach 27,5” ale przestał pełnić rolę roweru XC i został przystosowany do nowego przeznaczenia – roweru maratonowo-ścieżkowego. Kompleksowa modernizacja dotknęła zarówno konstrukcję ramy, jak i jej geometrię, zawieszenie, a także wyposażenie. Przedni trójkąt nowej ramy jest konstrukcją skorupową, w całości wykonaną z kompozytu technologią Advanced.
Wahacz jest aluminiowy, ponieważ zdaniem specjalistów Gianta jest sztywniejszy i… tańszy w produkcji, a różnica w masie względem wersji carbonowej podobno jest niewielka.

Za to w całości węglowy jest nowy rocker. Wykonany jest jako jeden element, co sprawia, że jest lżejszy i sztywniejszy niż aluminiowy odpowiednik. Zawieszenie Maestro zostało przystosowane do nowego standardu mocowania dampera Trunnion. Jego zastosowanie dało kilka wymiernych korzyści. Można było użyć krótszego dampera, co zmniejszyło jego masę oraz obniżyło środek ciężkości. Zmniejszył się stopień przełożenia zawieszenia, a to oznacza, że damper nie wymaga pompowania do wysokich ciśnień, mnie przy 70 kg wystarczyło 120 PSI, aby u zyskać 25% SAG-u. Przy takich parametrach zawieszenie jest bardzo czułe od samego początku skoku i świetnie klei koło do podłoża. (...)

Masa modelu Anthem Advanced 1 wynosi 12,3 kg (rozm. M z pedałami). W ofercie znajdzie się jeszcze wersja SX, bardziej przesunięta w kierunku all-mnt, ze skokiem przedniego amortyzatora powiększonym do 130 mm.

Wraz z nowym Anthemem, mieliśmy okazję przetestować także nowe koła Gianta XCR1. Zbudowane na carbonowych obręczach tubeless ready o szerokości wewnętrznej 23 mm. W tylnym kole szprychy zaplecione zostały w systemie Dynamic Balance Lacing, znanym z szosowych kół tej marki. Polega on na tym, że wszystkie szprychy od strony tarczy oraz połowa t ych od strony kasety ma grubość 1,5 mm. Natomiast druga połowa szprych od strony kasety (co druga) ma grubość 1,8 mm i jest mocniej naciągnięta niż pozostałe. System taki ma niwelować naprężenia, jakie powstają w kole podczas napędzania, a także zapobiegać zrywaniu szprych.

Cały tekst znajdziecie w bikeBoard 8/2016

Możesz też kupić e-wydanie

Dodano: 2016-10-24

Autor: Paweł Kisielewski, foto: Piotr Staroń

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920