Swoje dwudzieste urodziny Ghost świętuje kilkoma mocnymi akcentami. Kolekcja 2013 rozrosła się do ponad 160 modeli. Duży wzrost nastąpił przede wszystkim w dwudziestkachdziewiątkach. Do znanych z tego roku aluminiowych modeli HTX Actinum doszły 3 nowe HTX Lector na ramie carbonowej. Najtańszy z nich, oznaczony symbolem 2955, na osprzęcie Shimano Deore/XT i widelecem Reba RL kosztuje 8799 zł i waży 11,2 kg. Nowością jest linia maratońskich fuli AMR o skoku 110 mm. 3 modele zbudowane są na ramie z carbonowym przednim trójkątem i aluminiowym wahaczem. Topowy AMR Lector 2995 E:I wyposażony jest w unikatową technologię elektronicznie sterowanego dampera E:I Shock. Jest to owoc współpracy Rock Shoxa z Accel Group, do której prócz Ghosta należą Haibike i Lapierre i tylko w rowerach tych marek stosowane jest to rozwiązanie. Szczegółowo jak to działa i wrażenia z pierwszych testów znajdziecie w październikowym bikeBoardzie. Poniżej możecie zobaczyć też film promocyjny Ghosta.

Rodzinę fulli na dużych kołach domykają dwa modele aluminiowe. Ale to nie wyczerpuje jeszcze oferty producenta w tym rozmiarze kół, bo do kolekcji dołączyła cała nowa seria tańszych rowerów z serii SE. 5 modeli (dwa z wyborem wersji kolorystycznej) w cenie od 2999 do 5999 zł zestawione na zupełnie nowej ramie, z hydroformowanych aluminiowy rur, ze stożkową główką. Szczególnie ciekawą propozycją wydaje się zbudowany na tej samej ramie modeli EBS Pro 29. Należy do limitowanej seria rowerów będących poza główną kolekcją, ale lepiej wyposażonych niż kolekcyjne odpowiedniki. Pro 29 kosztujący 4899 zł i ważący 12,9 kg wyposażony jest w widelec Recon 29 Silver, osprzęt Shimano XT i hamulce Avid Elixir 1.

W opublikowanym w październikowym bikeBoardzie zestawieniu rowerów na większych kołach w kolekcjach wybranych producentów wyraźnie widać, że Ghost należy do marek stawiających na nowe trendy. Przyrost 29-tek jest bardzo wyraźny, ale także jako jeden z nielicznych producentów zaryzykował i „wszedł” w nowy rozmiar kół 650B. Wejście jest zdecydowane i od razu pojawia się 6 modeli enduro z serii Cagua. Zbudowane na aluminiowych ramach dysponujących 155 milimetrami skoku tylnego koła. Trzy z nich oferowane są z damperami E.i Shock i ich cena zależnie od wyposażenia zaczyna się od 14999 i kończy na 21899 zł. Tańsze wersje wyposażone są w klasyczne amortyzatory Fox z systemem CTD. Najtańsza Cagua 6540 wyposażona jest w Talasa 34 CTD z przodu i damper X-Fusion O2 RCX, do tego napęd i hamulce Shimano SLX. Cały rower wg danych producenta waży 14,2 kg. Ale w nasze ręce wpadł najdroższy model z klasycznym zawieszeniem Cagua 6590 (na zdjęciu) i jego testu szukajcie w jednym z najbliższych numerach bikeBoardu.

W linii Cagua są jeszcze dwa modele na kołach 26", topowa 9000 z niesamowitym damperem Cane Creek CCDB Air kosztująca 24499 zł (na pierwszym zdjęciu) oraz tańsza o "dychę" 7000. Ghost zrezygnował z modelu na carbonowej ramie który był w tegorocznej kolecji motywując to tym, że tej klasie rowerów liczy głównie wytrzymałość którą może dać tylko metal.

Dla najmłodszych dopiero zaczynających przygodę z dwoma kółkami w ofercie pojawiają się chodziki na aluminiowej ramie Powerkiddy 12.

W listopadowym numerze znajdziecie test jeszcze jednego topowego modelu Ghosta, który używany jest także przez jednego z z najbardziej znanych Polaków, co to za rower i kto na nim jeździ sprawdźcie w najnowszym numerze.

Dodano: 2012-10-10

Autor: bikeBoard (PK)

Tagi: Ghost

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Sprzęt 2019

Przedwyścigowe dylematy sprzętowe

Singletrails Lechnica

Malta – Krawędzią klifu