Ankieta, jaką przeprowadziliśmy wśród sklepów po tegorocznych targach Bike-Expo, dowiodła, że w Polsce najwięcej sprzedaje się rowerów w cenie 1500-2000 zł, a z badań na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego, przeprowadzonych przez instytut badawczy IPC wynika, że dla ponad 80% klientów cena decyduje o zakupie. Postawiliśmy więc w szranki czternaście rowerów z półki popularnej.

Kiedyś ukuliśmy taki termin „pierwszy prawdziwy rower MTB”. W odniesieniu do porównywanych tu rowerów nadal jest aktualny. Wychodząc z założenia, że trafią one do użytkowników początkujących, siłą rzeczy mniej zaawansowanych, nie użyliśmy do ich porównania całego naszego aparatu badawczego, nie chcąc utrudniać wyboru nadmiarem danych, za to skupiając się na cechach najistotniejszych.

Kolor
Nie ma się co czarować, kupujemy oczami, rowery także. Pokazują to rozliczne badania, wiemy to z autopsji. Nawet jeżeli staramy się zachować rozsądek i wybrać najlepszy model na podstawie chłodnych kalkulacji i porównywania danych technicznych, to i tak w pewnym momencie łapiemy się na wewnętrznej licytacji faktami w postaci „aaa, to nie jest dla mnie takie ważne” lub „to sobie wymienię”, tylko po to, żeby wypadło na ten, który nam się najbardziej podoba. O gustach się nie dyskutuje, dlatego nie zamierzamy Wam wskazywać, które rowery nam się podobają. Jedni producenci postawili na przebojowość kolorystyczną, a inni na klasyczne, stonowane barwy. Warto jednak wiedzieć, że niektóre firmy sprzedają takie same rowery, ale w różnych wersjach kolorystycznych - wśród prezentowanych marek wyróżnia się Orbea z aż trzema propozycjami. Cube, Ghost, Giant, GT, Kellys, Kross i Trek proponują po dwa malowania. Wszystkie opcje możecie zobaczyć przy specyfikacjach poszczególnych modeli.

Koła
To drugi sezon, w którym w segmencie popularnych rowerów MTB równolegle funkcjonują aż trzy rozmiary kół. Producenci stosują różne strategie rozwiązania tej sytuacji. Polscy producenci, Kross i Romet, mają w kolekcjach trzy równoległe linie rowerów na kołach 26, 27,5 i 29”. Cube, Fuji, GT i Haibike oferują równocześnie bliźniacze rowery na kołach 27,5 i 29” do wyboru. Kellys i Wheeler też mają rowery na dwóch rozmiarach kół, jednak są one trochę odleglejsze cenowo i nie stanowią dokładnego odwzorowania. W rowerach Lapierre, Orbea i Trek wielkość ramy i koła powiązano ze sobą. Najmniejsze rozmiary jeżdżą na kołach 27,5”, a duże na 29”. Pozostałe trzy marki, w tej półce cenowej, oferują po jednym modelu. B’Twin klasyczne, z dzisiejszego punktu widzenia, koła 26”, Ghost - twentyninera, a Giant 27,5” (...)

W artykule szczegółowo analizujemy i porównujemy geometrię, masę rowerów, koła i amortyzatory. Piszemy także o gwarancjach.

Cały tekst znajdziecie w bikeBoard 1-2/2015

Możesz też kupić e-wydanie

Prezentowane modele:

B'Twin Rockrider 520 cena 1699 zł, Cube AIM Disc 29 cena 1999 zł, Fuji Nevada 27-5 1.7 cena 1999 zł, Ghost Tacana cena 2199 zł, Giant Talon 27.5 4 cena 1999 zł, GT Timberline Expert cena 1899 zł, Haibike Edition 730 cena 1999 zł, Kellys Spider 30 cena 1999 zł, Kross Level B2 cena 1999 zł, Lapierre Raid 127-129 Disc cena 1999 zł, Orbea Sport 27.5 10 cena 1999 zł, Romet Rambler 29 2.0 cena 1999 zł, Trek Marlin 5 cena 1899 zł, Wheeler Protron 400 cena 1990 zł

Zobacz więcej rowerów MTB za około 2000 zł w katalogu on-line 2015 (katalog cały czas jest aktualizowany)

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • Czy CCC Team zaspokoi oczekiwania polskiego kibica?
  • Mistrzostwa Europy adventure racing w Polsce
  • Żywienie w kolarstwie górskim
  • Zaburzenie wzorca oddechowego i jego możliwe konsekwencje