Czym byłoby nasze kochane enduro bez sztyc teleskopowych? Strach pomyśleć. „Myk-myki” dają nam radość na interwałowych trasach, skracają czasy przejazdów na zawodach i generują... ogromną ilość problemów.


Pomysł, że mogłyby być bezobsługowe jest co najmniej fantastyczny. Jeżeli w nowym testowym rowerze któraś część ma w planach się zepsuć, to z pewnością najprędzej dotknie to regulowanej sztycy. Mając ogromne doświadczenie w tej materii, zastanawiamy się nad wydaniem książki serwisowej do wszystkich modeli dostępnych na rynku. Top 10 w rankingu Empika pewne. Nie zmienia to jednak faktu, że nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Aktualnie najczęściej spotykany jest Rock Shox Reverb. Hydrauliczna manetka jest przynętą na wiele osób, jednak uważamy to rozwiązanie za problematyczne – im zimniej, tym guzik działa toporniej. W wersji Stealth wystarczy nieco przegiąć przewód, wysuwając lub wsuwając sztycę żeby zapowietrzyć i zablokować cały system. Ale i ze sztycami na linkę nie jest lekko. Ciężko je wyregulować i są mniej odporne na błoto i wodę. Sztyce w wielu wersjach trapią powiększające się luzy, które same w sobie nas nie ruszają (w przeciwieństwie do siodełek), ale słowo „powiększające” wywołuje ciarki na plecach do tego stopnia, że naczelny, który ma układ z Joe Breezerem wycyganił od niego Hite Rite skonstruowany w latach siedemdziesiątych, o który wszyscy pytają. Na Eurobike pojawiło się parę nowości z tej dziedziny, dlatego postanowiliśmy przedstawić wam je wszystkie w jednym miejscu. Oprócz marek przedstawionych w tym zestawieniu polecamy testy X-Fusiona i Foxa, jakie niedawno ukazały się na naszych łamach.


Cały tekst znajdziecie w bikeBoard 10/2015

Możesz też kupić e-wydanie


Poniżej znajdziecie listę sztyc, które znalazły się w artykule:


Magura Vyron


Race Face Turbine Dropper i Easton Haven Dropper


9Point8 Fall Line


Crank Brothers Highline


Kind Shock ZetaDodano: 2015-10-13

Autor: Opracowali Szymon Janik i Miłosz Kędracki

Tagi: sztyce regulowane, sztyca

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920