Od ładnych paru lat obserwujemy zwrot w myśleniu o rowerach szosowych. Zarówno projektanci jak i sami zawodnicy doszli do wniosku, że efektywność nie wyklucza wygody a jazda na rowerze szosowym nie musi boleć, wręcz przeciwnie, może być przyjemnością. Dzisiaj możemy prezentować rowery nie tylko szybkie, ale też wygodne.

W naszym tytule zabrakło jeszcze określenia „budżetowe”, którym także można opisać rowery z tej prezentacji. Jest to oczywiści pojęcie względne, jednak w przypadku rowerów szosowych, poziom 3500 zł to praktycznie dół kolekcji.

Można napisać, że przeznaczeniem rowerów z tego testu jest wprowadzenie nowych użytkowników w świat jazdy szosowej. Mamy na myśli ułatwienie adaptacji do specyficznej pozycji i naukę panowania nad rowerem szosowym. Dzięki nim, nawet po stosunkowo niedługim okresie użytkowania, wyzwania dotychczas pozostające w sferze marzeń, jak na przykład Rajd wokół Tatr można będzie włączyć do własnego kalendarza startowego. Ten rozgrywany pod koniec sierpnia klasyk nie jest najdłuższym w Polsce, ale na pewno jednym z najbardziej spektakularnych i stanowiących wyzwanie dla każdego szosowca. Aby pokonać trasę liczącą 205 kilometrów z sumą przewyższeń 2500 m, najlepsi potrzebują około 5,5 godziny. Zwykłym śmiertelnikom może to zająć nawet 9 godzin. I zapewniamy Was, że do podjęcia takiego wyzwania rowery z naszej prezentacji są wystarczające, a nawet ze względu na długodystansowy komfort jaki zapewniają, dla wielu użytkowników okażą się lepsze niż wyścigowe maszyny za wielokrotnie większe pieniądze. W tym roku Rajd wokół Tatr startuje 26 sierpnia, więcej o nim przeczytacie w następnym numerze bikeBoardu a już teraz możecie wybrać rower, który wam to umożliwi.

foto: Rajd wokół Tatr / Wiktor Bubniak

Rowery, które zgromadziliśmy w teście, zostały przez nas wstępnie wyselekcjonowane nie tylko pod kątem ceny, ale przede wszystkim ze względu na parametry geometrii, które tak naprawdę sprawiają, że rower możemy określić jako „wygodny”. Różnice względem maszyn ściśle wyścigowych w zasadzie koncentrują się na dwóch aspektach: pozycji oraz sterowaniu.

Rowery o komfortowej geometrii oferują bardziej wyprostowaną sylwetkę, która nie wymaga tak dużej gibkości ciała jakiej domagają się modele wyczynowe. Drugim aspektem, który sprawia, że rowery są przyjaźniejsze dla początkujących, jest stonowana charakterystyka prowadzenia.

Oba cele osiągnięte zostały dzięki modyfikacjom zaledwie kilku, ale za to bardzo istotnych, parametrów: odpowiednio dobranej, wzajemnej relacji zasięgu i wysokości ramy, kąta główki, długości tylnego trójkąta oraz rozstawu osi.

W naszym teście szczegółowo omawiamy zagadnienia dotyczące geometrii i dopasowania, analizujemy też budowę i omawiamy przeznaczenie rowerów. Z testu dowiecie się też, który rower zwyciężył test, który wygrał w kategorii "najlżejszy', "najtańszy" a także zakup którego z nich jest najbardzoej ekonomiczny.


Cały test znajdziecie w bikeBoard 3/2018 (gdzie kupić). Możesz też kupić e-wydanie.


Rowery w naszym teście:

Fuji Sportif 2.3
cena: 3399 zł
Advanced Sports Europe, Advanced Sports Europe, www.advancedsports.eu. Więcej testów rowerów Fuji znajdziesz tutaj


Giant Contend 1
cena: 3699 zł
Giant Polska, www.giant-bicycles.com
Więcej testów rowerów Giant znajdziesz tutaj


Kross Vento 3.0
cena: 3299 zł
Kross, www.kross.pl
Więcej testów rowerów Kross znajdziesz tutaj


Lapierre Audacio 100 CP
cena: 3500 zł
FHU Poręba, www.porebarowery.pl
Więcej testów rowerów Lapierre znajdziesz tutaj


Orbea Avant H60
cena: 3699 zł
Polsport, www.orbea.com
Więcej testów rowerów Orbea znajdziesz tutaj


Trek Domane AL2
cena: 3299 zł
Trek Bikes, www.trekbikes.com. Więcej testów rowerów Trek znajdziesz tutaj


Dodano: 2018-03-21

Autor: Tekst: Paweł Kisielewski, zdjęcia: Rajd wokół Tatr / Wiktor Bubniak

Tagi: szosa, tania szosówka, wygodna szosówka, Rajd wokół Tatr

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Sprzęt 2019

Przedwyścigowe dylematy sprzętowe

Singletrails Lechnica

Malta – Krawędzią klifu