Gdzie leży granica ceny, która umożliwia zakup wartościowego w jeździe popularnej roweru? Przeprowadziliśmy badania na różnych uczestnikach rynku - producentach, importerach, handlowcach, klientach a nawet uczestnikach zawodów sportowych. Twiedzą oni, że dwa "tysie" to budżet minimum. Rower tej klasy przeznaczony jest najczęściej dla osób rozpoczynających swoją przygodę z jazdą terenową. Zeby ułatwić wybór poczatkującym dla których te rowery zaprojektowano, dołączamy krótki poradnik kupującegoz wypunktowaniem cech, na które w pierwszej kolejności powinien zwrócic uwagę. Proponujemy porównanie 10 najtańszych rowerów godnych naszym zdaniem miana mtb.

Z różnych powodów okazuje się, że wejście do sklepu bez żadnego, choćby wstępnego rozeznania w temacie i zdanie się na profesjonalizm sprzedawcy może być rozwiązaniem niepozbawionym ryzyka. I to niekoniecznie ze względu na jego ignorancję, chęć upłynnienia zapasów magazynowych czy po prostu złą wolę. Może okazać się, że klient bez przygotowania zdezorientuje sprzedawcę.

Bezpieczniej zawczasu i w cichości sumienia odpowiedzieć sobie na pytanie: czego ja od roweru oczekuję? Trudności nastręcza określenie cech istotnych dla wyboru i ustalenie ich priorytetu przy zakupie. Internet podobno jest pełny danych. Jednak jeżeli choć raz w życiu szukaliście w nim informacji w dziedzinie, na której znacie się dobrze, wiecie, że po wpisaniu do wyszukiwarki hasła uzyskacie tylko odpowiedzi uszeregowane pod kątem popularności, a nie merytorycznej wartości. Dlatego poniżej znajduje się nasza, doskonalona od lat lista cech, które musi mieć twój indywidualnie dobrany rower.

DOPASOWANIE

"Ile rower ma przełożeń? Jaka jest tylna przerzutka? Czy hamulce są hydrauliczne, a siodło miękkie – to oczywiście wszystko bardziej lub mniej istotne kryteria doboru. My jednak w pierwszej kolejności polecamy uwadze możliwości prawidłowego dopasowania. Wliczamy w to wiele parametrów, ale rozpocząć należy oczywiście od rozmiaru ramy. Większość marek na swoich stronach internetowych zamieszcza procedury doboru, najczęściej na podstawie wzrostu, bardziej zaawansowane uwzględ niają także długość nóg czy ramion. Warto przeprowadzić takie pomiary, aby idąc do sklepu mieć mniej więcej pojęcie, jaki rozmiar będzie nas interesował, unikając p okusy zakupu fajniej wyglądającego egzemplarza ewidentnie nie dla nas. Jeżeli twój wzrost znacząco odbiega od średniej lub wiesz, że proporcje twojego ciała nie są typowe, koniecznie zainteresuj się liczbą rozmiarów, które oferuje producent. Tylko najbardziej typowi dopasują coś dla siebie spośród trzech rozmiarów ram. Wyróżniający się będą potrzebowali bogatszej oferty (tabela w teście). Kolejnym parametrem, w niektórych markach powiązanym z rozmiarem ramy, jest wielkość (...)

W naszym teście piszemy o geometrii, wielkości ramy, analizujemy także sztywność. Cały artykuł znajdziecie w bikeBoard 1-2/2017
Możesz też kupić e-wydanie


Rowery w naszym teście:

B'TWIN Rockrider 540, cena: 1899 zł


Cube Aim Pro, cena: 2099 - 2159 zł

Fuji Nevada 27,5 3.0 LTD, cena: 2199 zł

Giant Talon 3, cena: 2199 zł

GT Aggressor Expert, cena: 2149 zł

Kross Level B2, cena: 2299 zł

Orbea MX50, cena: 2299 zł

Romet Rambler 2.0 27,5, cena: 1799 zł

Specialized Rockhopper Sport 29, cena: 2399 zł

Trek Marlin 6, cena: 2399 zł


.

Dodano: 2017-01-24

Autor: Tekst: Paweł Kisielewski

Tagi: hardtail

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

  • Sportful Dolomiti Race
  • Rajdy dla Frajdy 2018
  • Jazda na rowerze a smog
  • Jak przygotować rower do sezonu zimowego?
  • Sygnalizacja w garści