Zanim adept kolarstwa skończy 18 miesięcy, można go przyzwyczajać do jazdy chodzikiem. Jest stabilny, a więc bezpieczny i pozwala przywyknąć do przemieszczania się i sterowania. Ale odradzamy te, w których dziecko nie ma wpływu na kierunek jazdy. Wejście w świat rowerków biegowych powinno nastąpić z inicjatywy dziecka, musi mieć ono poczucie bezpieczeństwa i ochotę, żeby spróbować – tu najlepiej działa przykład rodziców i biegówka oparta o ścianę dziecięcego pokoju.


Rowerki biegowe posłużą do czasu, kiedy dzieciak zapragnie poruszać się normalnym rowerkiem z pedałami. Po takim przygotowaniu nastąpi to szybciej, ale należy przypuszczać, że około piątego roku życia. W tym okresie dzieci rosną szybko i systematycznie. Największy skok rozwojowy mają już za sobą. Patrząc na siatkę centylową, w wieku 18 miesięcy dzieci mierzą średnio 83 cm. Od drugiego roku życia tempo wzrostu nieznacznie maleje i wynosi od kilkunastu centymetrów do 6–7 cm pod koniec tego okresu. Do piątego roku życia dzieciak urośnie ok. 22 cm, więc może się okazać, że wystarczy zakup jednego rowerka na ten cały okres. Wczesne dzieciństwo jest niezwykle ważnym czasem dla rozwoju. Aktywność przyśpiesza ten proces, rozwijając koordynację nerwowo-mięśniową, stymuluje układ kostny oraz postawę. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na sylwetkę dziecka. Jazda na rowerku z bocznymi kółkami w praktyce wygląda tak, że rower jedzie cały czas lekko przechylony, a dziecko, żeby nie spaść, przechyla się w drugą stronę. Może nie wywołuje to wad postawy, ale jest niepotrzebne i warto zadbać o kształtowanie mięśni stabilizujących i głębokich poprzez ćwiczenia na równowagę. Idealnie do tego nadają się rowerki biegowe vel. biegówki vel. drezynki. Odpowiednim rowerkiem możemy stopniowo stymulować rozwój, zwłaszcza że w tym czasie bardzo intensywnie kształtują się cechy motoryczne. Taki sprzęcik wymaga podzielności uwagi i angażowania się w różne czynności jednocześnie. To bardzo pobudzające i rozwijające, a dla dziecka ekscytujące.
Drezynka znakomicie kształtuje równowagę, doskonali motorykę, koordynację ruchową i wzrokową, umiejętność poruszania się w przestrzeni czy ocenę odległości.


Etapy
Gdy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, a czasem jeszcze wcześniej, stosowane są wszelkiego rodzaju jeździki, które nie wymagają zachowania równowagi. Mają za zadanie doskonalenie ruchu nóg, jaki wykonuje dziecko podczas chodzenia, wzmacnianie mięśni odpowiedzialnych za tę czynność oraz przyzwyczajenie dziecka do poruszania się w przestrzeni. Nie mówimy o chodzikach, do których dziecko wkładane jest w otwór z „majtkami”, które podtrzymują niemal cały ciężar ciała. Na najwcześniejszym etapie proponujemy jeździk taki jak np. Early Rider Spherovelo. Na dwukołowe rowerki biegowe przychodzi czas w drugim roku życia, kiedy dziecko bardzo dobrze opanowało chodzenie, a nawet bieganie. Ale uwaga – sprawa jest osobnicza i to, że maluch wcześnie opanuje jazdę rowerem biegowym nie znaczy, że zostanie wybitnym kolarzem. Rozwój dzieci następuje skokowo, należy im dać czas i być cierpliwym, co ma przyjść, to przyjdzie. Zasadniczą zaletą rowerków biegowych jest (...)


Cały tekst znajdziecie w bikeBoard 6/2016

Możesz też kupić e-wydanie


W teście znalazły się następujące modele:

B’TWIN Run Ride 520
Cena: 239,99 zł / Decathlon, www.decathlon.pl


Early Rider Spherovelo JUNO
Cena: 399,90 zł / Poręba, www.roweryporeba.pl


Early Rider Bonsai
Cena: 789,99 zł / Poręba, www.roweryporeba.pl


Early Rider Trail Runner XL
Cena: 999,99 zł / Poręba, www.roweryporeba.pl


Frog Tadpole+
Cena: 799 zł / Aktywny Smyk, www.aktywnysmyk.pl


Kellys Kite 12
Cena: 349 zł / Kellys, www.kellysbikes.com


Orbea Grow 0
Cena: 899 zł / Polsport, www.orbea.com


Puky Laufrad M
Cena: 289 zł / Bikershop, www.bikershop.pl


Puky Laufrad LR 1L Br
Cena: 429 zł / Bikershop, www.bikershop.pl


Puky Laufrad LR Ride
Cena: 879 zł / Bikershop, www.bikershop.pl


Specialized Hotwalk
Cena: 719 zł / Specialized, www.specialized.com


Woom 1
Cena: 799 zł / www.woombikes.pl


Dodano: 2016-06-14

Autor: Tekst: Kuba Chryczyk, foto: Maciej Patrzałek

Tagi: rowerek biegowy

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920