Są gusta i guściki. I o nich z zasady się nie dyskutuje. My jednak postanowiłyśmy złamać to święte przykazanie i przetestować sześć kobiecych maszyn a potem trochę o nich podyskutować.

Dlatego test przeprowadziły trzy dziewczyny, o skrajnie różnych rowerowych zainteresowaniach i poziomach zaawansowania. (...)

Dema Tigra 3.0
Cena: 2399 zł
Gdyby Lord Vader była kobietą (ostatecznie wadera to wilczyca), z pewnością jeździłaby na tej smolisto-czarnej maszynie. Tylko dyskretny napis „lady”, umiejscowiony na dolnej rurze, oraz zgrabnie zaprojektowana rama z delikatnie opadającą górną rurą zdradzają niewieście przeznaczenie. A niepokorny wizerunek to dopiero początek...


Giant Tempt 27.5 5
Cena: 1999 zł
Patrząc na stojący przede mną rower, przecieram oczy ze zdumienia. Czy to nowa maszyna Mai Włoszczowskiej? Czarna rama z charakterystycznym fioletowym zdobieniem no i koła 27,5’’. Dopiero odczytując napis na ramie widzę, że to Giant Tempt 27.5 5. O pomyłkę naprawdę nie trudno. Jak zatem spisuje się mistrzowsko wyglądająca wersja dla rowerzystki?


Kellys Vanity 50
Cena: 2099 zł
Vanity fair? czy rower może kojarzyć się z kontrowersyjnym czasopismem o modzie? – myślałam, patrząc na listę modeli do testu. Gdy zobaczyłam Go na żywo, moje wątpliwości co do nazwy zostały całkowicie rozwiane... Barwne upierzenie od razu nasuwa na myśl Targowisko Próżności. Słoneczny pomarańcz igra z intensywnym różem, a cała ta wariacja na eleganckiej, białej ramie Kellysa.


Kross Lea F7
Cena: 2699 zł
Biała rama, biały amor, białe obręcze... Dyskretne, srebrne smugi przyozdabiają rower tu i ówdzie, przywodząc na myśl wyszukaną biżuterię. Ale niech nie zwiedzie Was gustowny wygląd! To maszyna z charakterem dla dziewczyny z charyzmą.
Lea F7 wygląda dość masywnie i takie też sprawia wrażenie podczas jazdy. Niestraszne jej korzenie, kamienie i inne utrudnienia. Brnie do przodu bez wahania.


Romet Jolene 8.0
Cena: 2699 zł
Romet postawił na styl. I nie trzeba być fashionistką, by to zauważyć. Lazurowy błękit ramy bez pretensjonalnego połysku przywodzi na myśl niebo w bezchmurny dzień lub wakacyjne, ciepłe morze. Białe elementy w postaci obręczy, korb i amora nadają mu elegancji i klasy. Rower na czerwony dywan – chciało by się rzec. Gdyby tylko nie jeden, drobny szczegół: sportowy i zadziorny charakter!


Trek Cali S
Cena: 2599 zł
Delikatne, subtelne, kobiece kształty oraz gustowne, turkusowe zdobienia – to pierwsze, co dostrzeżesz patrząc na Treka. Zerkając nań po raz drugi zapewne stwierdzisz, że coś tu nie gra... Bo niby typowo damska, mała i zgrabnie wygięta rama, ale coś z tymi proporcjami jakby nie tak... Już wiem! – to ogromne koła 29’’.Ale wielkie są tylko na pozór – mając trochę ponad 160 cm wzrostu bez najmniejszego problemu dumnie zasiadłam na siodle. A zaznaczę, że testowaliśmy rozmiar 15,5’’, a producent oferuje ten rower także w rozmiarze 14’’.


Każda z nas wymaga od roweru czego innego. Dla jednych najważniejszy będzie komfort jazdy, a co za tym idzie - wygodne siodło, amortyzacja, miękkie i cienkie gripy oraz wyprostowana pozycja. Kobietki z bardziej sportowym zacięciem zwrócą uwagę na płynność działania napędu, zwrotność i szybkość roweru, jeszcze inne będą potrzebować maszyny do szeroko pojętej turystyki a wtedy priorytetem będzie wytrzymałość i niezawodność. Tak, jak blondynki różnią się od brunetek, tak i rowery dedykowane są do specyficznych upodobań. I każda z nas musi znaleźć własny złoty środek.

Pełny artykuł z pomiarami geometrii i wrażeniami z jazdy znajdziecie w papierowym wydaniu magazynu bikeBoard 5/2014 (gdzie kupić), możesz też kupić e-wydanie

Więcej rowerów MTB dla kobiet znajdziesz w katalogu on-line


Dodano: 2014-02-28

Autor: Tekst: Paulina Opoka, współpraca Marta Bosy i Klaudia Dominiak

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

  • Sportful Dolomiti Race
  • Rajdy dla Frajdy 2018
  • Jazda na rowerze a smog
  • Jak przygotować rower do sezonu zimowego?
  • Sygnalizacja w garści