Sezon kolarski w pełni, a większość cyklów zawodów osiągnęła półmetek - pojawiają się pierwsze rozstrzygnięcia. To, czy zawodnik ma w nogach asy, króle czy może jedynie siódemki, decydują w przeważającej mierze miesiące zimowe. Wszystko zgodnie ze starą kolarską zasadą: „jak przepracowana zima, tak owocny sezon”.
Do podjęcia tematu sprowokowało nas wiele Waszych listów z prośbą o rady odnośnie do drugiego roweru treningowego. Pierwszym skojarzeniem wydaje się być rower szosowy. Przemawia za nim wiele argumentów. Po pierwsze i najważniejsze, na szosówkach trenują wszyscy zawodowcy oraz poważni amatorzy marzący o karierze sportowej. Chyba wiedzą, co robią. Po drugie, tylko szosówka pozwoli dołączyć do szlifujących formę w okresie przygotowawczym szosowców. Po trzecie, jazda na szosie już w trakcie samego okresu startowego pozwoli precyzyjnie dawkować obciążenia i prowadzić aktywną regenerację. Po czwarte, pozwala „góralom” urozmaicać harmonogram startów uczestnictwem w wybranych wyścigach szosowych i w ten sposób doskonalić wybrane cechy motoryczne. Natomiast dla mniej zaangażowanych maratończyków szosówka może po prostu być interesującą odskocznią od jazdy w terenie.
A dlaczego nie test porównawczy? Szybka ankieta przeprowadzona wśród naszych ścigających się testerów wykazała zupełnie rozbieżne oczekiwania sprzętowe. Karolina Kozela: „...pełny osprzęt Shimano 105 - moim zdaniem nie do zajechania, coś jak LX w MTB. Przy dobrych wiatrach widelec carbonowy - przyda się na polskie dziury, rama Alu, oponki 23. Przełożenia standard, choć 3 tarcze też nie są złe - aczkolwiek to mamy w MTB, więc 2 spokojnie 39/52, jeśli jeździmy po dużych górach, wtedy kasetę z tyłu z 27-rz.,a jeśli standard to 23…”. Z kolei w opinii Przemka Blachy: „Szosówka treningowa powinna być budżetowa. Jednak zależy od tego, jak będziemy chcieli ją użytkować. Dużo zawodników w zimie katuje tylko i wyłącznie zimówkę MTB, więc wtedy szosa może być na lepszym osprzęcie - takim, abyśmy mogli wystartować w paru imprezach szosowych.


Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/bikeboard/domains/bikeboard.pl/public_html/smarty/plugins/function.x_paginator.php on line 35

Dodano: 2009-07-30

Autor: Tekst: M.Kędracki,P.Kisielewski,współpraca: J.Hałas, K.Sikorski, na zdjęci

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920