Canyon donosi, że w 2017 roku na rowerach jeździ więcej kobiet niż kiedykolwiek wcześniej. Twierdzą tak na podstawie wyników sprzedaży branży rowerowej, zwiększenia członkostwa w klubach sportowych oraz poszerzania się grona chętnych do uczestnictwa w wyścigach.

Czuliśmy to podskórnie i dlatego w najnowszym wydaniu bikeBoard 5/2017 poświeciliśmy wiele miejsca na rowery i fatałaszki kobiece. Canyon przeprowadził swoje badania i na ich podstawie powziął decyzję o rozbudowaniu linii rowerów kobiecych pod swoją marką. Ale ponieważ zgrabny bon mot „Shrink it and pink it” nie działa w przypadku świadomych swoich potrzeb zaawansowanych użytkowniczek, nowe Canyony będą bardziej kobiece nie tyle ze względu na pastelowe barwy i mniejsze rozmiary – choć w dziedzinie rozmiarów jest coś mocno na rzeczy.


Kobiety są jakieś... inne
Nowe zasady konstruowania ram przyjmują założenie, że kobiety o przeciętnym wzroście są generalnie niższe niż przeciętni faceci. Stąd punktem wyjściowym dla konstrukcji nowych rowerów jest rozmiar XS przeznaczony dla kobiet 166 – 172 cm wzrostu. Co więcej, ponieważ damy bywają naprawdę drobne i niskie rozmiarówka zaczyna się od 3XS! Tak, jeśli masz mierzysz 152 cm także dobierzesz rower we właściwym rozmiarze! Jednak to nie tylko wielkość ramy decyduje o lepszym dopasowaniu. Rozmiary 2XS i 3XS toczą się na mniejszych kołach 650B. Zanim podniesie się lament powiedzmy, że dzięki nim rowery będą lepiej dopasowane do potrzeb niższych i lżejszych użytkowniczek, a format kół nie jest żadną nowością i w rowerowej Francji małe szosóweczki na 650B jeżdżą od przedwojnia, tylko że ostatnio można je było tylko zamówić w manufakturach zajmujących się produkcją na miarę.
Geometria ram także się różni od rowerów męskich, ponieważ Canyon bazując na 60 000 danych zebranych w procesie Perfect Position System stwierdził, że kobiety różnią się od facetów (sprawdźcie co mówią o tym inne badania TUTAJ:


Wzrostem
Są zazwyczaj niższe
Masą
Są zazwyczaj lżejsze
Długością ramion
Proporcja długości ramion do tułowie wykazuje że nam łatwiej jest objąć je niż im nas – ramiona mają krótsze o 2 cm.
Szerokością barków
W porównaniu do szerokości torsu kobiece barki są węższe niż u mężczyzn.
Gibkością kręgosłupa
Kobiety są elastyczniejsze w odcinku miedniczym
Długością nóg
…badania nie potwierdziły znaczący różnic w proporcjach pomiędzy płciami


Do dyspozycji będą:

Ultimate WMN CF SLX
Wyczynowa maszyna zbudowana na bazie doświadczeń jednego z najbardziej utytułowanych szosówek dla kobiet. Rama o drobniejszych profilach i masie 765 g (XS). Tarczówki Flat Mount osie 12 mm, mniejszy kokpit i widelec aero w dwóch rozmiarach.


Endurace WMN CF SL
Silny nacisk położono na wygodę na długich dystansach. Sztyca „z resorem” S15 VCLS 2.0, rama mieści opony o szerokości 33 mm, zintegrowany zacisk siodła dla poprawienia elastyczności ramy. Tarczówki Flat Mount osie 12 mm, mniejszy kokpit i widelec aero w dwóch rozmiarach.


Endurace WMN AL
Canyon zapowiada, że to najgładziej jeżdżąca i najbardziej uniwersalna aluminiowa szosówka przeznaczona dla kobiet. Rama mieści opony o szerokości 33 mm. Tarczówki Flat Mount osie 12 mm, widelec aero w dwóch rozmiarach.


Dodano: 2017-05-04

Autor: Źródło: Canyon

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920