Szukając fulla w góry, użytkownicy często decydują się na zakup „full enduro” i to najlepiej model osławiony na trasach EWS. Owszem, na zjazdach będzie fajny, ale po pierwsze trudno w pełni wykorzystać potencjał takiego mini DH, a po drugie jazda wszechgórska, wbrew tym wszystkim filmikom, to głównie podjazdy i sporo jazdy trawersami.

Potrzeba więc czegoś bardziej uniwersalnego. W naszej opinii full o skoku ok. 130 mm na kołach 29” to najlepsza opcja nie tylko do całodniowych wypadów w dzikie ostępy. Takim rowerem wielokilometrowy dojazd wyasfaltowaną doliną nie będzie przykry, a na sztucznych ścieżkach Bielska, Srebrnej, Rychlebów czy Trutnova też będzie a propose.


GEOMETRIA I DOPASOWANIE
Dobry rozmiar to podstawa. Przeszukując ofertę producentów uwagę zwraca szeroka rozmiarówka Treka i Canyona. Chociaż w tym ostatnim dwa najmniejsze rozmiary są tylko na kołach 27,5". Prezentowane modele dodatkowo dostępne są też w wersjach dla kobiet. Orbea z czterema rozmiarami plasuje się w środku stawki. „Wyróżnia” się natomiast Merida z zaledwie trzema rozmiarami i to od „M” wzwyż. Niskie osoby mogą o niej nie marzyć. Postępowym trendom w geometrii schlebia jedynie Trek. Ma bardzo długi reach, co wpływa na znacznie większą stabilność i wzmaga odwagę na stromych trasach. Równocześnie krótki ogon pozwala zacieśniać łuki i szybciej skręcać. Przy okazji te zabiegi nie wymagają rąk orangutana, gdyż górna rura ma 590 mm, czyli podobnie jak w Canyonie i Meridzie. Trek wyróżnia się też niespotykanie dużym kątem podsiodłowym, pomagającym na podjazdach pedałować w szybkim rytmie. Zmienna geometria ramy pozwala jeszcze bardziej zradykalizować wartości geometrii! Również Merida promuje szybszy obrót. Orbea z dłuższą górną rurą ma mniejszy kąt podsiodłowy sprzyjający mocniejszym naciskaniu na pedały. Jej porównywalnie krótki jak w Treku ogon także przyśpiesza wyjście zakrętu i poprawia zwrotność, ale na bardzo stromych podjazdach (...)


Cały test znajdziecie w bikeBoard 5/2018 (gdzie kupić). Możesz też kupić e-wydanie.


W naszym teście szczegółowo omawiamy zagadnienia dotyczące geometrii i dopasowania, analizujemy też szczegóły budowy poszczególnych modeli.


PREZENTOWANE MODELE

Canyon Neuron AL 7.0
cena: 9401 zł

Canyon, www.canyon.com


Merida One-Twenty 9.600
cena: 8999 zł

Merida Polska, www.rowerymerida.pl


Orbea Occam TR H50
cena: 9599 zł

Polsport, www.orbea.com


Trek Fuel EX 5 29
cena: 8999 zł

Trek Bikes, www.trekbikes.com


Dodano: 2018-05-11

Autor: Tekst: Rafał Czarkowski, zdjęcie otwierające: Dan Miller

Tagi: 29", full, enduro

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

  • Sportful Dolomiti Race
  • Rajdy dla Frajdy 2018
  • Jazda na rowerze a smog
  • Jak przygotować rower do sezonu zimowego?
  • Sygnalizacja w garści