Przedstawiamy Live Valve, najbardziej zaawansowany elektronicznie sterowany system zawieszenia dla rowerów górskich od FOX-a. Wyposażony w ultraszybkie czujniki i zawory stworzone przez FOX, Live Valve niezależnie automatycznie ustawia widelec i damper wraz ze zmieniającym się terenem.

Zaprojektowany od podstaw przez dział Advanced Products Group firmy FOX, Live Valve zasadniczo zmienia sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z zawieszeniem na rowerach górskich. Czujniki przyspieszenia na widelcu, osi tylnej i ramie odczytują sygnał od uderzenia koła i kąt nachylenia roweru, przesyłając informację do jednostki sterującej z częstotliwością 1000 razy na sekundę. Sterownik interpretuje te informacje, a elektromagnesy regulują zawieszenie w zaledwie 3 milisekundy - to 100 razy szybciej niż w mgnieniu oka. W rzeczywistości Live Valve jest wystarczająco szybki, aby wyczuć uderzenie na przednim kole i otworzyć widelec, zanim jeździec to poczuje.


Elektromagnes ma konstrukcję zatrzaskową, która wymaga jedynie niewielkiego impulsu (25 ms) z akumulatora, aby przełączać go między otwartym a zamkniętym. Charakterystyka zastosowanych elektromagnesów oznacza, że ​​nie wymagają one zasilania przy pozycji otwartej i zamkniętej, tylko przy zmianie trybów. Taka konstrukcja jest kluczowa przy oszczędności energii.


Szybkość Live Valve zapewnia kontrolę zawieszenia na poziomie niemożliwym do osiągnięcia przy konwencjonalnych rozwiązaniach, regulując zawieszenie ponad 450 razy na godzinę podczas typowej jazdy w terenie. System optymalizuje zawieszenie na podjazy, płaski teren i zjazdy. Wie nawet, kiedy skaczemy i może ustawić zawieszenie do wygodnego lądowania.


System Live Valve jest złożony, ale to, co dostajesz, jest proste. Wykonuje pracę za ciebie, pozwalając ci skupić się na jeździe. Po skonfigurowaniu systemu, wszystko, co jeźdźca musi zrobić, to włączyć go i cieszyć się jazdą.


Serce systemu Live Valve. Zawiera baterie, trzyosiowy akcelerometr i służy do włączania i sterowania. Diody informują o poziomie naładowania. Kontroler ma zapisane 5 ustawień czułości, które możemy przełączać. Konfigurowane są przez producenta rowerów.
Ustawienie sprężyny powietrznej i tłumienia powrotu przebiega jak przy standardowych komponentach. Tłumienie kompresji trybie Open można regulować kluczem imbusowym 3mm. Tryb Firm jest ustawiany w fabryce.


System dostępny jest w widelcach 32 SC, 34, 34 SC oraz 36. Dampery będą dostępne zarówno w rozmiarze standardowym jak i metrycznym. Giant, Pivot i Scott będą oferować kompletne rowery z Live Valve, Rocky Mountain, Niner i kolejni producenci będą produkować kompatybilne ramy. Potrzeby jest interfejs do mocowania kontrolera.

Dodano: 2018-08-29

Autor: Tekst: RC, zdjęcia: Ian Collins

Tagi: Fox

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920