Pojawienie się węglowej ramy w rowerze enduro Canyona nie było dla mnie ani zaskoczeniem, ani objawieniem. To trend naturalny. Pozytywnym zaskoczeniem był dla mnie sposób, w jaki powstawały kolejne prototypy oraz jak Canyon wykorzystuje swój własny tomograf komputerowy nie tylko do kontroli jakości, ale i prototypowania rowerów.

Dojrzałość Canyona wyrażona jest też tym, że Strive CF – co by nie mówić - projekt niszowy, dostępny jest w aż siedmiu rozmiarach. Cztery regularne i trzy Race - toż to siedem różnych form laminacyjnych! Każda z wielkości i wersji znacznie różni się między sobą i - mówiąc szczerze - dobór optymalnej do gabarytów oraz stylu jazdy będzie stanowił największe wyzwanie dla użytkownika Strive CF. Potem będzie już z górki i wygrywanie wyścigów czy najbardziej śmiałe eksploracje enduro będą już wyłącznie przyjemnością. Strzeżony jak źrenica w oku przez prawie trzy lata tajemniczy system Shapeshifter okazał się na szczęście bezpretensjonalnym i prostym rozwiązaniem kilku problemów naraz. Myślę, że kilku konstruktorów uznanych marek ma całe czoło zaczerwienione od klepania się z okrzykiem – „ale to było proste, że też sam na to nie wpadłem!”
Domyślam się, że kiedy tylko w ekipie projektującej całkiem nowy model Strive pojawił się Fabien Barel, przejął narrację dotyczącą geometrii. Wywodzący się z DH bardzo energetyczny zawodnik postawił sprawę jasno, że na krótkich rowerach jeździć nie zamierza. Jest pod tym względem tak konsekwentny, jak Inkwizycja.To on odpowiedzialny jest za wprowadzenie całkiem nowej geometrii do rowerów Mondraker, którą niejednokrotnie chwaliłem ja i moi redakcyjni koledzy. Canyon sprzedaje jednak rowery enduro nie tylko dla gwiazd DH, dlatego pojazdy z geometrią ulubioną przez Barela są w kolekcji opcją. Rower ten można zatem kupić w wersji dłuższej – Race oraz… krótszej.
(...)

Cały tekst znajdziecie w papierowym wydaniu bikeBoard 7/2014 (gdzie kupić)

Możesz też kupić e-wydanie magazynu

Dodano: 2014-06-30

Autor: Tekst: Miłosz Kędracki, foto: Jeremie Reuiller

Tagi: canyon

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920