Głosimy dobrą nowinę związaną z 29” od 2002 roku,bo wiemy że tak bedzie wyglądała przyszłość. Ale po ubiegłorocznym Eurobike (2009) straciliśmy nadzieję, że Europejczycy kiedykolwiek przesiądą się na większe koła. Dlatego wielkie przebudzenie Europy w 2010 zaskoczyło nas całkowicie.

Praktycznie każda marka, włączając w to nawet mikrobrandy znane wyłącznie na lokalnych rynkach Niemiec czy Włoch, zaprezentowała rowery na większych kołach. En bloc.

Kto za tym stoi?
Rynek kształtują sprzedawcy, to oni zamawiają i jeśli pokładają wiarę w produkt, wcisną klientowi najbardziej poronioną ideę. W Stanach sprzedawcy mają tatuaże, a ostatnio także wąsy. Co bardziej trendowi hodują pszczoły - poważnie! Po zajęciach w sklepie kopią ścieżki i jeżdżą dla własnej przyjemności, dlatego szybko podchwycili ideę nieco dziwacznego, wygodniejszego, choć mniej efektywnego w zawodach twentynajnera.

Europejscy sprzedawcy w większości mają za sobą sportową karierę, są tradycjonalistami, podobno niektórzy nawet golą nogi (fuj!) i jeśli ktoś parę lat temu przekonał ich wreszcie do roweru górskiego, to nie po to, żeby nagłą woltą wywrócić świat sprawdzonych wartości. Na przykład takich, jak 26”. A liczby bezwzględne są bezwzględne. Ile waży koło od 29”? Więcej niż 26”. Ile zwycięstw w Pucharze Świata MTB odniesiono na większych kołach? No i tu zaczynają pojawiać się pierwsze rysy w spójnym dotąd murze. Największy technoświr „peletonu MTB”, Sauser, zaczął ścigać się na większych kółkach i po zwycięstwie w Trans Germany sobie chwali. A poza tym trzecie miejsce Willow Koerber w najważniejszych dla Polaków Mistrzostwach Świata nie było przypadkowe. Kto wie, jak potoczyłyby się losy wyścigu, gdyby nie upadek Kanadyjskiej „Brzózki” jadącej na twentynajnerze Treka zaprojektowanym przez dziadka Fishera (z wąsami).

Pełen tekst artykułu zamieściliśmy w wydaniu papierowym bikeBoard 10/2010 (gdzie kupić)

Dodano: 2010-10-19

Autor: Tekst: Miłosz Kędracki, zdjęcia: bikeBoard

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920