Klasyk gatunku enduro doczekał się kolejnego wcielenia.

W modelach Monster i Monster FS znajdziemy szerokie opony Schwalbe Jumbo Jim 4,8”.

Nazwę Huragan zna każdy miłośnik szosy w tym kraju. Hasło „Road race history with new spirit ” łączy kolekcję nowych modeli rowerów szosowych.

Ankieta, jaką przeprowadziliśmy wśród sklepów po tegorocznych targach Bike-Expo, dowiodła, że w Polsce najwięcej sprzedaje się rowerów w cenie 1500-2000 zł, a z badań na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego, przeprowadzonych przez instytut badawczy IPC wynika, że dla ponad 80% klientów cena decyduje o zakupie. Postawiliśmy więc w szranki czternaście rowerów z półki popularnej.

Listopad to świetny czas na testowanie rowerów szosowych. Wiatr (o prędkości co najmniej 25 km/h) i zacinający deszcz (minimum 30 mm/m2/24h) powodują, że każdy kilometr dzielący nas od domu wydaje się średnio o 11% dłuższy i 13% trudniejszy niż taki sam dystans pokonywany we wrześniu, a tym samym testy są o 12% bardziej obiektywne…

Merida One-Sixty pozostawiła po targach Eurobike całkiem miłe wspomnienia, głównie ze względu na bardzo płynnie działające zawieszenie. Dlatego też ucieszyliśmy się na kolejne spotkanie, tym razem z nieco uboższą, ale i jedyną dostępną na polskim rynku wersją 7.600.

Na tegorocznych targach Eurobike łatwo można było zaobserwować sporą ilość rowerów MTB ze wspomaganiem elektrycznym. Ich liczba nie przewyższa jeszcze modeli przeznaczonych do commutingu, ale w porównaniu z rokiem poprzednim znacząco wrosła.

Postanowiłem połączyć test roweru z testem debiutującej szwajcarskiej etapówki. Wyobrażałem sobie, że wszyscy w trójkę – ja, Kross Moon Z3 i Swiss Epic jesteśmy dla siebie stworzeni. Hm... Ale nie uprzedzajmy faktów!

Dotychczas wierzył w niego tylko Reinhold Messner. Po tym teście w kudłatą bestię, która, kontrując lewarkiem, szerokim slajdem wychodzi zza zakrętu, uwierzyli nasi testerzy.

Ostatnimi czasy o publicity marki Specialized w Polsce dba dwóch wybitnych sportowców – Rafał Majka, oraz Michał Kwiatkowski.

Fat Bike Freeriding na Blizzardzie

Enduro od wielu lat jest modelem referencyjnym swojej klasy, nie tylko ze względu na nazwę. Specialized ugiął się pod naciskiem opinii publicznej i obok twentyninera zaproponował wersję na kołach 650B. Dogłębną analizę zdolności roweru umożliwił nam udział w zawodach: Enduro Trophy oraz Enduro Trails.

Trek idzie pod prąd tendencjom. Farley to w zasadzie góral na dużo szerszych oponach. Bardzo ciekawa geometria przypomina jako żywo Genesis wprowadzony jeszcze przez Garego Fishera.

Po trzech latach od wprowadzenia systemu zawieszenia Switch, Yeti, legendarna marka z Colorado, w modelach SB6 i SB5 wprowadza całkiem nowe rozwiązanie wahacza. Wahacz Switch Infinity składa się z elementu, do którego przymocowane jest koło zawieszone na jednym wahliwym ogniwie.

Dziecięce fatbajki pojawią się w kolekcji Specialized. Oparto je na aluminiowej ramie i widelcu oraz potężnych 4” oponach dopasowanych średnicą do wzrostu.

Enduro w dużej rozdzielczości powraca, Ibis Cycles prezentuje trzecią generację roweru Mojo HD

Sztywny widelec i mało rzucające się w oczy manetki nadają Fatboyowi spartański wyraz. Czarna, aluminiowa rama wydaje się bardzo zwyczajna. W zasadzie carbonowy sztuciec (684 g) można byłoby uznać za fanaberię, ale tylko do czasu, gdy ogląda się wyświetlacz wagi, na której stoi rama – 1866 g robi szokujące wrażenie.

Wszyscy, którzy mają chrapkę na tego typu rower, szczególnie mocno ostrzą sobie zęby na Argusa. Cena tego modelu robi wrażenie na każdym. Oczywiście, to jest nadal mnóstwo pieniędzy jak za rower, ale - biorąc pod uwagę ile kosztuje przeciętnie dostępny aktualnie fat - można myśleć, że mamy do czynienia z okazją.

Dynamiczny rozwój zainteresowania triathlonem jest faktem. Uczestnicy długich dystansów już wiedzą, jak potężną przewagę daje zaawansowany sprzęt kolarski i startują na takich „wypasach”, że aż się w głowie kręci. Spore grono „sprinterów” przymierza się do dłuższych dystansów i rozważa zakup profesjonalnego roweru. Ten test pomaga przekonać się, jak bardzo specjalistycznego sprzętu potrzebują.

Ostatnimi czasy wśród szosówek widzimy wysyp modeli ukierunkowanych na bardzo konkretne rodzaje wyścigów. Są rowery na etapy górskie, są modele aero do ścigania się po płaskim, wreszcie są takie, których żywioł to nierówne nawierzchnie. Prezentowany model Addict idzie pod prąd, bowiem jest to z założenia model uniwersalny.

Jedną z gorących nowości nadchodzącego sezonu będzie polska endurówka, tym razem z południowej Polski. Romet Tool otwiera nowy rozdział w historii firmy z Dębicy. Oto, co myślimy po trzech tygodniach ostrego jeżdżenia o tym czarnym „Narzędziu” enduro.

Alma zawsze wywołuje efekt „WOW”. Ma unikalny kształt ramy, który czyni ją rozpoznawalną i pożądaną w stawce.

Carbonowy, zawodniczy hardtail na dużych kołach i z napędem 1x11 to było to, czego potrzebowałem, żeby zwalczyć ponury nastrój spowodowany zmianą czasu na zimowy. Bliskość święta narodowego zaś powodowała, że czułem się dumny z bycia Polakiem. Polakiem, jadącym na wypasionym, polskim rowerze.

W nowej kolekcji Kellys zdaje się zdecydowanie oddzielać linię rowerów wyścigowych przeznaczonych do maratonów oraz na trasy XC. Sprawdzamy, czy ich pierwszy carbonowy 29’er - jest faktycznie maratończykiem z krwi i kości.

Popularny rower Meridy z pełnym zawieszeniem zyskał całkiem nowe oblicze. Koła 27,5”, odmieniona geometria i wiele innowacji czynią z One-Twenty jeszcze bardziej uniwersalny model all mountain. W kolekcji 2015 Merida Polska znalazły się trzy wersje nowego roweru, który zapewnia świetną zabawę na trasie zarówno w dół, jak i pod górę.

Aby sprostać zróżnicowanym wymaganiom dzisiejszych riderów Trek rozszerza swoją grawitacyjną linię Session o warianty DH oraz Park. Zarówno jedna, jak i druga opcja zostały dogłębnie przetestowane przez teamowych zawodników Treka na trasach zjazdowych oraz freeride’owych.

Któż z nas nie borykał się z czyszczeniem i naprawami napędu zapchanego błotem? Grzegorz Zieliński, wielokrotny mistrz Polski w downhillu, od 2008 r. rozwijał swój projekt roweru ze szczelnie zamkniętym napędem.

Rocky Mountain przedstawia sprawę powstania Thun Derbolta MSL z piorunującą szczerością. Napisali, że zrobili go dla siebie - specyficznego rodzaju odbiorców, którzy łączą potrzeby XC z jazdą ścieżkową w specyficznych warunkach Kolumbii Brytyjskiej.

Firma Fuji Bikes podjęła się realizacji nietypowego projektu, owocu konkursu na projekt roweru. W akcji Oregon Manifest’s The Bike Design Project pod głosowanie internatów wystawiono projekty z pięciu firm designerskich z kilku amerykańskich miast.


Aktualny numer

Piszemy m.in.

ROWEROWE PREZENTY

CO ZAKŁADAĆ ZIMĄ?

Kaski 2018

Cannondale Jekyll 3
Trek Roscoe 9
Giant Anthem Advanced 29er 1