Co to za segment? Wygląda jak porządna maszyna enduro – gruby Fox na przodzie, pokaźne opony, jednorzędowa korba i regulowana sztyca brzmią jak gotowy do ustawienia się na starcie oesu.

Nie powiela rozwiązań stosowanych przez inne firmy. Jej twórcy uważają, że lepiej analizować każdy element roweru na nowo, tworząc coraz to bardziej dopracowane elementy, które jako całość muszą być arcydziełem. I taka jest Strada. Pierwszy rower aero zbudowany pod kątem ogumienia o szerokości od 25 do 30 mm!

Lepszego opływu powietrza nie poczuliśmy, ale „aerodynamiczność” przedniej części ramy nam nie przeszkadza, wydaje się też, że nie wpłynęła na zwiększony ciężar.

W latach pięćdziesiątych wiele zwycięstw, na torach rozsianych po całym świecie odniesiono na rowerach szosowych EDELROSE tradycyjnej marki z Bocholt. Przez ten czas EDELROSE opuścił omnium i przykuwa uwagę w miastach kolekcją stylowych modeli. Po produkowanym przed laty EDELROSE fixie oraz komfortowym EDELROSE CityMax, ROSE Bikes wprowadza swój pierwszy model miejski EDELROSE METREA – rower zaprojektowany z myślą o tych, którzy chcą dotrzeć do celu szybko i stylowo.  

Ten efektownie wyglądający zestaw z pewnością nie ujdzie niczyjej uwadze w sektorze startowym. Optycznie muskularny przód silnie kontrastuje z płaskimi i cienkimi rurkami podsiodłowymi. Malowaniem Barracuda przyciąga spojrzenia, wygląda nowocześnie i sportowo – niczym wyścigowy jacht czy Ducatti z Martini Racing.

Na rynku pojawia się coraz więcej modeli rowerów szosowych opartych na ramach z włókna węglowego, konkurujących ceną. Są jeszcze inne cechy i parametry, które należy wziąć pod uwagę.

Różnimy się od mężczyzn. To oczywista oczywistość i nie chodzi mi o to, że podobno jesteśmy z Wenus, a oni z Marsa. Chodzi o bardziej przyziemne sprawy, takie jak wzrost, proporcje budowy i masa ciała.

Jolanda Neff, Emmentaler, Lindt, Victorinox... Szwajcaria! Tamtejsi konstruktorzy marki Rizer obiecują, że już wkrótce dołączy ona do szeregu najbardziej rozpoznawalnych szwajcarskich symboli. Sprawdźmy, jak zaczynają. Rival umieszczony w segmencie Race Line sugeruje sportowe osiągi.

Z roku na rok na targach Eurobike przybywa nowości i niebanalnych konceptów, a ich selekcja przysparza naszym redaktorom nie lada problemów i obfituje w burzliwe dyskusje. Oto zestaw rowerów, które wywarły na naszej ekipie największe wrażenie. To maszyny o fenomenalnych parametrach użytkowych, wyznaczające trendy, ciekawe, a także po prostu piękne i wyjątkowe.

Targi Eurobike wraz z producentami dają możliwość testowania rowerów już od 2007 roku.

W modelach Monster i Monster FS znajdziemy szerokie opony Schwalbe Jumbo Jim 4,8”.

Fat Bike Freeriding na Blizzardzie

Wszyscy, którzy mają chrapkę na tego typu rower, szczególnie mocno ostrzą sobie zęby na Argusa. Cena tego modelu robi wrażenie na każdym. Oczywiście, to jest nadal mnóstwo pieniędzy jak za rower, ale - biorąc pod uwagę ile kosztuje przeciętnie dostępny aktualnie fat - można myśleć, że mamy do czynienia z okazją.

Któż z nas nie borykał się z czyszczeniem i naprawami napędu zapchanego błotem? Grzegorz Zieliński, wielokrotny mistrz Polski w downhillu, od 2008 r. rozwijał swój projekt roweru ze szczelnie zamkniętym napędem.

Gerard Vroomen i Andy Kessler, duet wywodzący się z (odpowiednio) Cervelo i BMC rozkręca się. Oto ich kolejny projekt, który w lipcu tego roku ma stać się produktem.

Niner wchodzi w nową dla siebie niszę gatunkową i jednocześnie dołącza do grona producentów rowerów z giętą kierownicą szosową. RLT9 to modna w USA kombinacja 29-calowca oraz przełajówki.

Dawno nie zdarzył się taki rower. Gerard Vroommen Iandy Kessler przeszli długą drogę, żeby stworzyć open - firmę marzeń.

Joe Breeze jako pierwszy poważnie podszedł do budowy ram do jazdy w terenie. Podczas gdy inni pionierzy nurtu szukali ram clunkerów na złomowiskach, Breeze w 1977 r. lutował ramy terenowe.

Ciągle jestem pod wrażeniem sprawność tego roweru. Składaki bardziej kojarzyły mi się z opcją transportu łączonego, czyli większą część dystansu pokonujemy samochodem lub komunikacją miejską, a następnie rozkładamy rower i na nim poruszamy się po centrum miasta.

Amerykańska firma DAHON produkująca „Najbardziej składane rowery Świata” świętuje 30-lecie istnienia. Z tej okazji od 15 czerwca do 15 lipca polski dystrybutor organizuje sprzedaż specjalną.

W okresie przejściowym, w którym nie wszyscy przeskoczyli już na przełajowe tylne koła o szerokości piasty 135 mm Redline proponuje wymienne haki Multi Space Design (MSD).

Protoplastę tego roweru już testowaliśmy i był to pierwszy w historii test bikeBoardu opublikowany w 1996 r. Byliśmy młodzi, ale jak widzę nieporadne zdjęcia - wcale nie piękni. Jednak już wtedy wiedzieliśmy, o co kaman i w zasadzie wstęp mógłbym przepisać.

Dahon North America, światowy lider produkcji rowerów składanych wprowadził do sprzedaży w Polsce najnowszy model pod nazwą JIFO.

W ubiegłym roku po raz pierwszy opublikowaliśmy listę 15. najfajniejszych naszym zdaniem rowerów. W tym roku wszyscy nastawialiśmy się na zbudowanie podobnego rankingu. Kiedy złożylismy swoje propozycje i zaczęła się dyskusja okazało się, że kilka rowerów obecnych jest na rynku od kilku sezonów, a mimo to wciąż nas ekscytują.

Wreszcie po roku oczekiwania, w Waszym imieniu przetestowaliśmy produkcyjną wersję skrzynki biegów Pinion. Mamy mieszane uczucia, ale widzieliście nazwę? Czyli że będą P.2 i P.3... Oby! Bo często jeździmy w błocie i zżymamy się na myśl o tym, że każde ziarenko piasku czy grudka błota dewastuje nasz sprzęt i pogarsza jego działanie.

Firma Diamondback założona została w 1978 w USA. Zawsze kojarzona była z wysokiej klasy rowerami, na których zdobywano najwyższe miejsca, w najtrudniejszych wyścigach na całym Świecie, w różnych dyscyplinach MTB, dzięki ich Teamowi fabrycznemu DBR (Diamondback Racing). Diamondback jako pionier w produkcji rowerów MTB już w 1982 zaprezentował swój pierwszy model Ridge Runner. W latach dziewiędziesiątych dominował model do XC Team Titanium na których Hubert Pallhuber, Cadel Evans i Susan DeMattei zdobywali liczne sukcesy w Pucharze i Mistrzostwach Świata.

Ktoś jeszcze nie ma w ofercie 29’’? Nasz kontynent jest zdecydowanie bardziej konserwatywny niż Stany jednak skoro nawet europejskie „ściganckie” marki zaczynają sprzedawać rowery na dużych kołach to „wiedz, że coś się dzieje”.

Rower wyprodukowany został z myślą o użytkownikach ostrokołowych maszyn. To pierwsza próba wkroczenia na rynek rowerów „fixed-gear” podjęta przez markę Scapin.

Firma znana ze swojej elegancji w tworzeniu rowerów zaprezentowała wyjątkową wersje modelu Hysak. Wykonany według zasady „ton sur ton” z pewnością będzie przykuwać uwagę.

Orange Patriot to klasyk - zaprojektowany lata temu jako zjazdówka na krótkie trasy - szybko stał się rowerem „szlakowym” (głównie z racji skoku – około 125 mm) zanim nawet to określenie weszło do użycia.


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Niejasna przyszłość roweru

Nowy wymiar treningu

Moc „ludzi z żelaza”

Młodzi gniewni polskiego XC… rok później