Od ładnych paru lat obserwujemy zwrot w myśleniu o rowerach szosowych. Zarówno projektanci jak i sami zawodnicy doszli do wniosku, że efektywność nie wyklucza wygody a jazda na rowerze szosowym nie musi boleć, wręcz przeciwnie, może być przyjemnością. Dzisiaj możemy prezentować rowery nie tylko szybkie - bo każda szosówka jest taka, nawet ta z najniższej półki - ale też wygodne.

W naszym tytule zabrakło jeszcze określenia „budżetowe”, którym także można opisać rowery z tej prezentacji. Jest to oczywiści pojęcie względne, jednak w przypadku rowerów szosowych, poziom 3500 zł to praktycznie dół kolekcji.


Można napisać, że przeznaczeniem rowerów z tego testu jest wprowadzenie nowych użytkowników w świat jazdy szosowej. Mamy na myśli ułatwienie adaptacji do specyficznej pozycji i naukę panowania nad rowerem szosowym. Dzięki nim, nawet po stosunkowo niedługim okresie użytkowania, wyzwania dotychczas pozostające w sferze marzeń, jak na przykład Rajd wokół Tatr można będzie włączyć do własnego kalendarza startowego. Ten rozgrywany pod koniec sierpnia klasyk nie jest najdłuższym w Polsce, ale na pewno jednym z najbardziej spektakularnych i stanowiących wyzwanie dla każdego szosowca. Aby pokonać trasę liczącą 205 kilometrów z sumą przewyższeń 2500 m, najlepsi potrzebują około 5,5 godziny. Zwykłym śmiertelnikom może to zająć nawet 9 godzin. I zapewniamy Was, że do podjęcia takiego wyzwania rowery z naszej prezentacji są wystarczające, a nawet ze względu na długodystansowy komfort jaki zapewniają, dla wielu użytkowników okażą się lepsze niż wyścigowe maszyny za wielokrotnie większe pieniądze. W tym roku Rajd wokół Tatr startuje 26 sierpnia, więcej o nim przeczytacie w następnym numerze bikeBoardu a już teraz możecie wybrać rower, który wam to umożliwi.


W naszym teście szczegółowo omawiamy zagadnienia dotyczące geometrii i dopasowania, analizujemy też budowę i omawiamy przeznaczenie rowerów.


Cały test znajdziecie w bikeBoard 3/2018 (gdzie kupić). Możesz też kupić e-wydanie.


Rowery w naszym teście:

Fuji Sportif 2.3
cena: 3399 zł
Advanced Sports Europe, Advanced Sports Europe, www.advancedsports.eu. Więcej testów rowerów Fuji znajdziesz tutaj


Giant Contend 1
cena: 3699 zł
Giant Polska, www.giant-bicycles.com
Więcej testów rowerów Giant znajdziesz tutaj


Kross Vento 3.0
cena: 3299 zł
Kross, www.kross.pl
Więcej testów rowerów Kross znajdziesz tutaj


Lepierre Audacio 100 CP
cena: 3500 zł
FHU Poręba, www.porebarowery.pl
Więcej testów rowerów Lapierre znajdziesz tutaj


Orbea Avant H60
cena: 3699 zł
Polsport, www.orbea.com
Więcej testów rowerów Orbea znajdziesz tutaj


Trek Domane AL2
cena: 3299 zł
Trek Bikes, www.trekbikes.com. Więcej testów rowerów Trek znajdziesz tutaj


Dodano: 2018-03-12

Autor: Tekst: Paweł Kisielewski, zdjęcia: Rajd wokół Tatr / Wiktor Bubniak

Tagi: szosa

Reklama


Komentarze użytkowników

Zaloguj się aby komentować

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Aktualny numer

Piszemy m.in.

Szosówki szybkie i wygodne

Poradnik maratończyka

Regionalny koloryt rywalizacji

Bielizna aktywna