Sezon kolarski w pełni, a większość cyklów zawodów osiągnęła półmetek - pojawiają się pierwsze rozstrzygnięcia. To, czy zawodnik ma w nogach asy, króle czy może jedynie siódemki, decydują w przeważającej mierze miesiące zimowe. Wszystko zgodnie ze starą kolarską zasadą: „jak przepracowana zima, tak owocny sezon”.
Do podjęcia tematu sprowokowało nas wiele Waszych listów z prośbą o rady odnośnie do drugiego roweru treningowego. Pierwszym skojarzeniem wydaje się być rower szosowy. Przemawia za nim wiele argumentów. Po pierwsze i najważniejsze, na szosówkach trenują wszyscy zawodowcy oraz poważni amatorzy marzący o karierze sportowej. Chyba wiedzą, co robią. Po drugie, tylko szosówka pozwoli dołączyć do szlifujących formę w okresie przygotowawczym szosowców. Po trzecie, jazda na szosie już w trakcie samego okresu startowego pozwoli precyzyjnie dawkować obciążenia i prowadzić aktywną regenerację. Po czwarte, pozwala „góralom” urozmaicać harmonogram startów uczestnictwem w wybranych wyścigach szosowych i w ten sposób doskonalić wybrane cechy motoryczne. Natomiast dla mniej zaangażowanych maratończyków szosówka może po prostu być interesującą odskocznią od jazdy w terenie.
A dlaczego nie test porównawczy? Szybka ankieta przeprowadzona wśród naszych ścigających się testerów wykazała zupełnie rozbieżne oczekiwania sprzętowe. Karolina Kozela: „...pełny osprzęt Shimano 105 - moim zdaniem nie do zajechania, coś jak LX w MTB. Przy dobrych wiatrach widelec carbonowy - przyda się na polskie dziury, rama Alu, oponki 23. Przełożenia standard, choć 3 tarcze też nie są złe - aczkolwiek to mamy w MTB, więc 2 spokojnie 39/52, jeśli jeździmy po dużych górach, wtedy kasetę z tyłu z 27-rz.,a jeśli standard to 23…”. Z kolei w opinii Przemka Blachy: „Szosówka treningowa powinna być budżetowa. Jednak zależy od tego, jak będziemy chcieli ją użytkować. Dużo zawodników w zimie katuje tylko i wyłącznie zimówkę MTB, więc wtedy szosa może być na lepszym osprzęcie - takim, abyśmy mogli wystartować w paru imprezach szosowych.

Dodano: 2009-07-31

Autor: Tekst: M.Kędracki,P.Kisielewski,współpraca: J.Hałas, K.Sikorski, na zdjęci

Reklama


Komentarze użytkowników

Zaloguj się aby komentować

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Aktualny numer

Piszemy m.in.

Rasowe ścigacze za 11k
Orbea Avant M30 Team
Merida Scultura 5000 Disc
Cannondale 2018: Jekyll i Trigger
7 najczęstszych błędów w treningu amatorów
Kardiologiczne badania podstawowe
44 strony przygody!