Canyon donosi, że w 2017 roku na rowerach jeździ więcej kobiet niż kiedykolwiek wcześniej. Twierdzą tak na podstawie wyników sprzedaży branży rowerowej, zwiększenia członkostwa w klubach sportowych oraz poszerzania się grona chętnych do uczestnictwa w wyścigach.

Czuliśmy to podskórnie i dlatego w najnowszym wydaniu bikeBoard 5/2017 poświeciliśmy wiele miejsca na rowery i fatałaszki kobiece. Canyon przeprowadził swoje badania i na ich podstawie powziął decyzję o rozbudowaniu linii rowerów kobiecych pod swoją marką. Ale ponieważ zgrabny bon mot „Shrink it and pink it” nie działa w przypadku świadomych swoich potrzeb zaawansowanych użytkowniczek, nowe Canyony będą bardziej kobiece nie tyle ze względu na pastelowe barwy i mniejsze rozmiary – choć w dziedzinie rozmiarów jest coś mocno na rzeczy.


Kobiety są jakieś... inne
Nowe zasady konstruowania ram przyjmują założenie, że kobiety o przeciętnym wzroście są generalnie niższe niż przeciętni faceci. Stąd punktem wyjściowym dla konstrukcji nowych rowerów jest rozmiar XS przeznaczony dla kobiet 166 – 172 cm wzrostu. Co więcej, ponieważ damy bywają naprawdę drobne i niskie rozmiarówka zaczyna się od 3XS! Tak, jeśli masz mierzysz 152 cm także dobierzesz rower we właściwym rozmiarze! Jednak to nie tylko wielkość ramy decyduje o lepszym dopasowaniu. Rozmiary 2XS i 3XS toczą się na mniejszych kołach 650B. Zanim podniesie się lament powiedzmy, że dzięki nim rowery będą lepiej dopasowane do potrzeb niższych i lżejszych użytkowniczek, a format kół nie jest żadną nowością i w rowerowej Francji małe szosóweczki na 650B jeżdżą od przedwojnia, tylko że ostatnio można je było tylko zamówić w manufakturach zajmujących się produkcją na miarę.
Geometria ram także się różni od rowerów męskich, ponieważ Canyon bazując na 60 000 danych zebranych w procesie Perfect Position System stwierdził, że kobiety różnią się od facetów (sprawdźcie co mówią o tym inne badania TUTAJ:


Wzrostem
Są zazwyczaj niższe
Masą
Są zazwyczaj lżejsze
Długością ramion
Proporcja długości ramion do tułowie wykazuje że nam łatwiej jest objąć je niż im nas – ramiona mają krótsze o 2 cm.
Szerokością barków
W porównaniu do szerokości torsu kobiece barki są węższe niż u mężczyzn.
Gibkością kręgosłupa
Kobiety są elastyczniejsze w odcinku miedniczym
Długością nóg
…badania nie potwierdziły znaczący różnic w proporcjach pomiędzy płciami


Do dyspozycji będą:

Ultimate WMN CF SLX
Wyczynowa maszyna zbudowana na bazie doświadczeń jednego z najbardziej utytułowanych szosówek dla kobiet. Rama o drobniejszych profilach i masie 765 g (XS). Tarczówki Flat Mount osie 12 mm, mniejszy kokpit i widelec aero w dwóch rozmiarach.


Endurace WMN CF SL
Silny nacisk położono na wygodę na długich dystansach. Sztyca „z resorem” S15 VCLS 2.0, rama mieści opony o szerokości 33 mm, zintegrowany zacisk siodła dla poprawienia elastyczności ramy. Tarczówki Flat Mount osie 12 mm, mniejszy kokpit i widelec aero w dwóch rozmiarach.


Endurace WMN AL
Canyon zapowiada, że to najgładziej jeżdżąca i najbardziej uniwersalna aluminiowa szosówka przeznaczona dla kobiet. Rama mieści opony o szerokości 33 mm. Tarczówki Flat Mount osie 12 mm, widelec aero w dwóch rozmiarach.


Dodano: 2017-05-04

Autor: Źródło: Canyon

Reklama


Komentarze użytkowników

Zaloguj się aby komentować

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Aktualny numer

Piszemy m.in.

Rasowe ścigacze za 11k
Orbea Avant M30 Team
Merida Scultura 5000 Disc
Cannondale 2018: Jekyll i Trigger
7 najczęstszych błędów w treningu amatorów
Kardiologiczne badania podstawowe
44 strony przygody!